Tma, voda a písek. NASA ukázala, jak astronauti trénují procházky na jižním pólu měsíce

Mise Artemis a návrat člověka na Měsíc se blíží. Astronauti trénují vycházky do volného prostoru v obřím bazénu se vznosným jménem NASA Neutral Buoyancy Laboratory v Johnsonově vesmírném středisku. Základní myšlenka je jednoduchá – voda nadnáší a připomíná tak sníženou gravitaci. Hustota okolního prostředí už je jiná věc, ale nic lepšího nemáme.

NASA zveřejnila zajímavý snímek z tréninku, který se zaměřil na výstup v okolí jižního pólu měsíce. Astronauti tam mohou očekávat tlumené světlo a dlouhé stíny. Na snímku není vidět obvyklé vybavení NBL, naopak zaujme nerovné dno. NASA upřesnila, že se jedná o běžný písek. Víme také, že kvůli perfektní viditelnosti technici úzkostlivě sledují kvalitu vody. Bazén má 23 470 kubických metrů vody a celý objem projde filtry přibližně jednou za den.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (2) Další článek: Levná Tesla v nedohlednu, Cybertruck se odkládá a Musk má další divokou vizi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,