Tmaví zabijáci z hlavního pásu. Tým českého vědce rozluštil jednu ze záhad vyhynutí dinosaurů

  • Asteroidy z vnější části hlavního pásu planetek se mohou vydávat směrem k Zemi častěji, než jsme si mysleli
  • Jeden z těchto objektů zřejmě vyhubil dinosaury
  • O jaký objekt se jednalo???

Před 66 miliony lety dopadl do oblasti dnešního poloostrova Yucatán objekt o velikosti asi 10 kilometrů, který definitivně ukončil vládu dinosaurů.

O jaký objekt se jednalo? Paradoxně o něm víme možná více, než o tělese, které podle geologických měřítek vybouchl teprve nedávno na Tunguskou. Může za to rozsah tehdejší katastrofy. Po celém světě jsou důkazy drtivého dopadu. Ukazují, že se Země střetla s asteroidem.

Konkrétně šlo s největší pravděpodobností o vzácný typ chondritu. Běžný chondrit je nejstarší materiál ve Sluneční soustavě. Jedná se v podstatě o pozůstatek původního materiálu, ze kterého vznikla celá naše planetární soustava. Dinosaury zřejmě vymazal uhlíkatý chondrit, což je typ chondritu s větším obsahem uhlíku. Je poměrně vzácný. Pouze jednotky procent meteoritů jsou uhlíkaté chondrity.

Jednotky procent! Paradoxní je, že polovinu velkých impaktních kráterů mají na svědomí právě „vzácné“ uhlíkaté chondrity. Jak je to možné? Částečně proto, že menší meteoroidy tohoto typu nepřežijí průlet atmosférou. Jsou ale ti větší opravdu častou příčinou obřích vesmírných katastrof? Odpovědi na tuto otázku jsme možná o něco blíže. 

Asteroidy se ve Sluneční soustavě vyskytují ve skupinách a pásech. Uhlíkaté chondrity najdeme v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem a to především v jeho vnější části. V klidu si tam obíhají okolo Slunce a podle dřívějších studií je spíše nepravděpodobné, že by se tyto tmavé planetky vydaly do vnitřních částí Sluneční soustavy a ohrožovaly Zemi. 

Odkud se tedy vzal zabiják dinosaurů a může podobný objekt přiletět znovu?

Nové simulace překvapily

Na rozdíl od planet, dráhy menších asteroidů je mnohem jednodušší pozměnit působením nejrůznějších efektů. Vědci studovali dva – gravitaci obřích planet (zejména Jupiteru) a sluneční záření.

V nové studii se vědci pod vedením českého astronoma Davida Nesvorného (Southwest Research Institute) podívali na celý hlavní pás planetek. Přednostně se zaměřili na planetky o velikosti nad 5 kilometrů, které obíhají ve vzdálenosti větší než 2,5 AU (370 milionů km). Využili k tomu data z infračervené observatoře WISE. Celkem zahrnuli do simulací 42 721 objektů.

Pomocí počítačových simulací modelovali pohyb asteroidů v průběhu miliardy let. Zahrnuli do něj vliv všech planet (kromě Merkuru, který je příliš malý na to, aby je ovlivnil) a efekt YORP (Yarkovsky–O'Keefe–Radzievskii–Paddack effect), což zjednodušeně řečeno znamená vliv slunečního záření.

Obecně lze říci, že YORP mění dráhu asteroidu v průběhu času velmi pomalu. Asteroid však může pozměnit dráhu tak, že bude v rezonanci s Jupiterem. Znamená to, že oběžná doba planetky a Jupiteru bude v poměru celých kladných čísel. Planetka tak například oběhne okolo Slunce pětkrát a Jupiter za stejnou dobu čtyřikrát. Rezonance má rychlejší efekt a může asteroid poslat na dráhu, která ho zavede až k Zemi.

Jak jsou častí?

Podle studie přibližně polovina velkých planetek hlavního pásu, které se přesunou na dráhy blízké Zemi, pochází ze střední až vnější části pásu. To je desetkrát více než uváděly předchozí odhady, podle kterých byly planetky z této části pásu vzácné.

Na druhou stranu se to pěkně shoduje s výše uvedeným pozorováním, podle kterého zhruba polovina velkých planetek, které na nás v minulosti dopadly, byly uhlíkaté chondrity.

Tým Davida Nesvorného zjistil, že zhruba každých 100 000 let unikne z hlavního pásu jedna planetka o velikosti 5 km a větší. Většinou se rozpadne nebo po desítkách milionů let dopadne na Slunce. Některé ale mohou dopadnout také na některou z terestrických planet. 

Podle jejich simulací můžeme očekávat zhruba 25 dopadů planetek větších než 5 km za miliardu let, tedy přibližně jeden dopad za 40 milionů let. Zabiják dinosaurů o velikosti 10 km je vzácnější – můžeme ho očekávat jednou za 250 až 500 milionů let. Tato čísla poměrně dobře odpovídají tomu, co bylo pozorováno, pokud jde o velké dopady na Zemi.

Diskuze (2) Další článek: CZC.cz jde příkladem. Ruší falešné slevy a u produktů uvádí historii cen

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Simulace, Slunce, Asteroidy, Jupiter, Sluneční soustava, Dinosauři, Dinosaur, Yucatán, David Nesvorný, Planetka, Merkur, Objekt, Pás, Meteoroid, Vnější část, Chondrit, HLA, Zabiják, Murchison, AsteroidSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejlepší aplikace pro tento týden: Poznej ptáka a přenos hudby mezi Apple Music a Spotify

Nejlepší aplikace pro tento týden: Poznej ptáka a přenos hudby mezi Apple Music a Spotify

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti