To tu ještě nebylo. Videohra může být v USA použita jako oficiální léčba ADHD

Pryč jsou časy, kdy na videohry bylo nahlíženo jen jako na bezduché trávení času. Američtí vědci si všimli, že mohou mít potenciál i ve zdravotnictví. Tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí oznámil, že schválil videohru EndeavorRx jako součást léčby ADHD pro děti, což je na americké poměry historický krok. Žádná videohra dosud lékařské uznání nedostala. 

EndeavorRx samozřejmě není klasická „áčková“ hra, která by trhala prodejní statistiky, ale stále jde o relativně normální hříčku nepříliš odlišnou od klasických videoher. Byla vytvořena již za účelem léčby ADHD, tedy její cílem je zlepšovat u dětí schopnost pozornosti. Vývojáři ze společnosti Akili na ní spolupracovali s pediatry a je určena speciálně pro děti ve věku mezi 8 a 12 lety. 

Stále ale byla otázka, zda pro léčbu ADHD bude moct být skutečně používána. To musel FDA posoudit úplně stejně jako posuzuje jiné léčebné postupy, nakonec nicméně EndeavorRx dal zelenou. Reálně to znamená, že videohru nyní lékaři mohou „předepisovat“ dětem, které poruchou trpí. Akili tím také dostal možnost používat používat sousloví „léčba ADHD“ v marketingových materiálech videohry. 

Přitom není definitivně potvrzeno, že EndeavorRx skutečně s ADHD pomáhá. Společnost sice uskutečnila pět klinických studií, kterých se účastnilo 600 dětí a jedna z nich měla slibné výsledky (zlepšení pozornosti u třetiny dětí), ale i ona v závěru říká, že dosavadní důkazy nejsou dostatečné, aby videohra byla použita jako alternativa ke stávajícím léčbám. 

Ze stany FDA tak zřejmě jde trochu o pokus, jelikož sice EndeavorRx možná nepomůže, ale naděje tu je a určitě stav nemocných dětí nezhorší. Úřad také neuvádí, aby byla používána samostatně, ale pouze v kombinaci s dalšími terapeutickými programy a medikamenty. V konečném důsledku tak jde především o rozhodnutí, které může dát vzniknout celému novému segmentu léčebných her.

Diskuze (10) Další článek: Jak efektivně naplánovat dovolenou pro více lidí: tipy, jak vypořádat hromadnou domluvu přes internet

Témata článku: , , , , , , , , , , ,