Tohle dokážou vymyslet jenom Japonci: skládací elektrický moped se vejde pod kancelářský stůl

Musíte v zaměstnání či doma řešit problémy s parkováním? Zejména obyvatelé městských center a sídlišť by na toto téma mohli vyprávět dlouhé hodiny. Právě na tuto cílovou skupinu míří japonský startup ICOMA, jehož produktem je elektrický moped Tatamel, který lze složit tak, aby se vešel pod stůl.

Rozměry mopedu v rozloženém stavu jsou 123 × 100 × 65 centimetrů. Pohon zajišťuje elektrický motor s výkonem až 600 wattů, který je napájen lithium-iontovo-fosfátovou baterií s kapacitou 12 Ah. Maximální rychlost jízdy je až 40 km/h, přičemž výrobce deklaruje dojezd přibližně 50 kilometrů. To by mělo s rezervou stačit na dojíždění do práce a domů.

Elektrický moped ICOMA Tatamel

Podobných elektrických vozítek existuje na trhu nespočet, přičemž moped ICOMA Tatamel hodlá v tomto segmentu konkurovat především svou skladností. Během několika desítek sekund lze celý stroj poskládat do tvaru „pojízdného kvádru“ s rozměry jen 70 × 68 × 26 centimetrů.

Složený motocykl lze díky sklopné rukojeti táhnout či tlačit podobně, jako například kufr s kolečky. S kompaktními rozměry se pohodlně vejde pod většinu kancelářských stolů, takže není nutné řešit parkování a nebude ani nikde překážet.

Mezi další vlastnosti patří přední a zadní odpružení, kompletní LED osvětlení, možnost nabíjet z baterie další zařízení a vyměnitelné boční panely, které lze využít například na reklamu. Podle výrobce je dopravní prostředek právně klasifikován jako moped (alespoň v Japonsku), takže jezdci budou potřebovat pouze standardní řidičský průkaz na malý motocykl.

V současné době existuje plně funkční prototyp, který firma prezentuje na videu. Nápad je to nesporně zajímavý, bohužel aktuálně není známo, kdy bude moped ICOMA Tatamel dostupný na trhu a stejně tak nebyla publikována ani cena, za kterou se bude prodávat.

Diskuze (9) Další článek: Nejen čipy. Chybí také lepenka a další obalový materiál. V zámoří se děsí vánoční sezóny

Témata článku: Technika, Doprava, Japonsko, Startupy, Elektromobilita, Motocykl, Sídliště, Japonec, Zaměstnání, Moped, Parkování, Rozměr, Elektrický, Kancelářský stůlNové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify