Tohle je prý Tesla mezi skútry: Etergo AppScooter slibuje chytré funkce a dojezd až 240 kilometrů [CES]

Elektrický pohon není jen výhradní doménou automobilů, zapojují se i výrobci jednostopých vozidel – na CESu nyní například ukázal svou elektrickou motorku i Harley-Davidson a nabídl přitom dojezd 177 km. Jen o kousek vedle ale vystavoval nizozemský výrobce elektrického skútru Etergo AppScooter. Ten sice nemá tak věhlasné jméno, ale jeho malá elektromotorka dojede o více než 60 kilometrů dál.

Jednou ze silných stránek AppScooteru má být bezpečnost. Její součástí je propojení chytrého telefonu se 7" dotykovou obrazovkou skútru na řídítkách. Tímto způsobem chce výrobce reagovat na skutečnost, že až 70 % lidí používá smartphone během řízení, čímž 160× roste riziko nehody. Pomocí ovládacích prvků a obrazovky lze bezpečně ovládat telefon přes Bluetooth, přijímat hovory, streamovat hudbu, ovládat navigaci a další aplikace.

Vozte tolik baterie, kolik potřebujete

Poměrně zajímavá je modulární baterie skládající se ze tří částí – každá má kapacitu 1155 Wh. Majitel si může vybrat, zda nainstaluje jednu, dvě nebo tři „vrstvy“ dle požadovaného dojezdu. Se třemi plně nabitými moduly lze ujet až 240 kilometrů (hodnota je deklarována při konstantně udržované rychlosti 20 km/h).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modulární baterie: můžete ji vytáhnout, hodit přes rameno a nabít doma. Celkem takto do skútru můžete zasunout tři moduly a střídat je. Plně nabité nabídnou dojezd až 240 km

Jedním z typických rysů elektromotorů je okamžitý maximální točivý moment. Díky tomu si AppScooter hravě poradí i s velmi strmými svahy, ale zaujme také solidní akcelerací – z nuly na 45 km/h se dokáže rozjet za 3,9 sekundy.

Dalším kladem ApsScooteru je úložný prostor. Zatímco běžné skútry obvykle nenabízejí více než deset litrů, zde v prostoru pod sedadlem najdete šestkrát více místa. V pohodě se sem vejdou dvě přilby nebo tašky s nákupem.

Technické parametry Etergo AppScooter

Podívejme se nyní na základní technické parametry elektrického skútru Etergo AppScooter v bodech:

 • Rozměry: 186 × 115,5 × 70 cm (délka × výška × šířka)
 • Pohotovostní hmotnost: 74 kg
 • Baterie: modulární, 1155 Wh na jeden modul, instalovat lze maximálně tři moduly
 • Maximální točivý moment motoru: 50 Nm
 • Maximální výkon motoru: 2/4/7 kW
 • Palubní deska: 7" dotyková barevná obrazovka s diagnostikou stroje přes aplikaci
 • Zvuk: 2× 6W reproduktory
 • Operační systém: Android s funkcemi navigace, přehrávače hudby, ovládání telefonu a pokročilou diagnostikou
 • Připojení k internetu: 4G (LTE), 3G, GPRS, Wi-Fi
 • Párování s telefonem: Bluetooth
 • Podporované poziční systémy: GPS, GLONASS, Galileo

Skútr je již k dispozici na oficiálním webu k předobjednání. Na výběr je z několika barev, nejlevnější veze s výkonem motoru 2 kW stojí 3689 eur (94 390 Kč), výkonnější se 4kW motorem přijde na 4587 eur (117 320 Kč) a za nejsilnější 7kW variantu zaplatíte 5536 eur (141 650 Kč).

Pro Etergo se zažilo označení „holandská Tesla na dvou kolech“. Možná to vymyslel nějaký fanda nebo třeba novinář, když hledal chytlavý titulek pro článek. Ale výrobce se k takovému označení hrdě hlásí a šíří ho dál. Jestli oprávněně, to už si posuďte sami.

Diskuze (15) Další článek: 3D Mark Port Royal přináší podporu ray tracingu. Konečně se dá pořádně změřit výkon karet GeForce RTX

Témata článku: Elektromobily, Android, Baterie, Tesla, Bluetooth, Galileo, Akumulátory, LTE, CES 2019, Motorky, Harley-Davidson, Úložný prostor, Dojezd, Motor, Typický rys, Výhradní doména, Maximální výkon, Nizozemský výrobce, Oficiální web, Slib, Elektrický pohon, Pohotovostní hmotnost, Modul, Jednostopé vozidlo, GPRS, Smartphone na Mall.cz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život
Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály