Tohle je skafandr, ve kterém se lidé vrátí na měsíc. NASA myslí i na streamování videa z helmy přímo na Zemi

Jmenuje se Axiom Extravehicular Mobility Unit, zkráceně AxEMU, a pro NASA jej vyvíjí společnost Axiom Space. Nosit jej budou astronauti mise Artemis III, která má v roce 2025 vrátit lidi na povrch Měsíce. Obleky jsou už na první pohled lehčí než ty, které známe z misí Apollo a NASA je používala bez zásadních změn po více než 40 let. Hlavním cílem však nebylo snížit hmotnost (vzhledem k nižší měsíční gravitaci to není potřeba), ale zlepšit mobilitu, pohyblivost astronautů, oblek má umožnit chůzi na delší vzdálenosti.

Během tiskové konference to Jim Stein, šéfinženýr Axiom Space, předvedl v praxi. V obleku předváděl, nakolik se může otáčet, ohýbat, dřepnout si, kleknout atd. Všechny tyto pohyby se budou hodit při úkolech, které astronauty ve snížené gravitaci na měsíčním povrchu čekají.

Zajímavé je, že představený prototyp je tmavě šedý s několika pestrými prvky, ale skutečný skafandr bude bílý – z termoregulačních důvodů. Zatímco do starých skafandrů se prvně oblékaly kalhoty, pak se připojovala vrchní část, do nových se nesrovnatelně pohodlněji vstoupí zezadu.

Nová helma zaujme „bublinou“, obrovským průzorem, který by prakticky neměl omezit přirozené zorné pole astronauta. Výkonné osvětlení pomůže astronautovi, ale i integrované HD kameře, která se bude používat ke streamování POV videa divákům na Zemi.

Axiom Space představuje skafandr AxEMU:

O design obleku se postarala návrhářka Esther Marquis. Zajímavé je i to, že NASA nebude skafandry vlastnit – podle potřeby je bude pronajímat od Axiom Space, která se postará o výrobu i servis. O materiálech a technologiích použitých v obleku bohužel nevíme prakticky nic, Axiom pouze zdůrazňuje zásadní podíl ruční práce...

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (6) Další článek: Microsoft dnes v podvečer ukáže, jak využít AI pro práci. Má šanci výrazně utéct Googlu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,