Tohle jinde nezažijete. V Turíně se můžete autem projet po střeše kdysi supermoderní továrny

Značku FIAT patrně znáte. Věděli jste ale, že jde o zkratku výrazu Fabbrica Italiana Automobili Torino? Automobilka dnes vyrábí na více místech, ale její historie je nedílně spjatá právě s továrnou v turínské čtvrti Lingotto.

Nejvíce se proslavila umístěním testovací dráhy na střeše. Do přízemí asi půl kilometru dlouhé budovy vstupovaly suroviny a z nejvyššího patra odjížděl hotový Fiat odborně testovaný na oválné dráze se dvěma klopenými zatáčkami.

Nenapodobitelnou architekturu hranaté budovy s výrobní linkou do nebe prosadil tehdy 47letý Giacomo Mattè-Trucco. Sedmiletý stavební cyklus vyvrcholil otevřením avantgardní, vlivné a působivou budovy, jak ji popisují dobové komentáře. Zhruba 80 různých modelů aut vyrábělo šest tisíc pracovníků na ploše o rozloze 1,5 milionu metrů čtverečních, toho času Fiat kraloval největším a nejmodernějším montovnám na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Historické záběry z turínské supertovárny.

Efektivní opatření pro úsporu místa v městské zástavbě fungovalo 59 let do roku 1982. Po patrech rozdělenou výrobní linku vystřídalo megalomanské společenské a kulturní centrum, střešní okruh zůstal jen místem zvláštních příležitostí, reklamních akcí či společensky významnějších setkání. Okusit pocit klopení zatáčky v pátém patře mohli jen vyvolení, dokud se nevrátil Fiat.

Díky obnovenému působení automobilky vznikla nová příležitost projet střechu vůbec první podobně modulární stavby z pilířů a železobetonu. Nejvyšší části výrobny Lingotto byly přeměny na obrovskou venkovní zahradu, která respektuje vedení testovacího polygonu. Na klopenou atrakci mezi udržovanou zelení se vrátil automobilový život díky programu La Pista 500.

Okruh je přístupný pouze ve Fiatu 500 z tamní půjčovny a v rámci ekologie jezdí mezi květinami výhradně na elektřinu. Malé kabriolety jsou k mání za poplatek a po novém poznání dráhy ve výšce téměř 30 metrů se nabízí turínská panoramata dostupná zpoza volantu otevřeného hatchbacku.

Pod koly a tedy o patro níž sídlí muzeum Casa 500 a kavárna FiatCafe500. Expozice věnované ikonickému Fiatu 500 se rozkládá na více než 700 metrech čtverečních zaplněných vzpomínkami na tři generace kompaktní legendy. Působení drobného hatchbacku je v programu muzea věrně popsáno ve vztahu k italské kultuře, která by bez zakulaceného modelu nebyla kompletní.

Klepněte pro větší obrázek
La pista del Lignotto na Google Mapách

Zbytek budovy dále slouží víceúčelovým aktivitám, betonový komplex zůstává symbolem průmyslového designu. Lingotto má své místo ve všech turistických průvodcích coby věčná dominanta města. Zásluhou obnovené tradice se nejen místní mohou pokochat výhledy z ptačí perspektivy a přitom najíždět do jedné z klopených zatáček.


Článek vyšel na Auto.cz

Váš názor Další článek: Dvouterové SSD s ohromným výkonem teď koupíte pod 6000 Kč. Hodí se k PC i PS5

Témata článku: Google, Elektromobily, Automobily, Fiat, Kuriozita, Zatáčka, Patro, Budova, Dráha, Továrna, Výrobní linka, Střecha, TurínSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Geneticky modifikovaný hlodavec má lepidlo místo šroubků. Pitva myši Apple Magic Mouse

Geneticky modifikovaný hlodavec má lepidlo místo šroubků. Pitva myši Apple Magic Mouse

I tak obyčejnou věc, jako je myš, lze udělat jinak. První generace Apple Magic Mouse z roku 2009 je toho důkazem.

Jiří Kuruc
MyšiPitvaApple
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp