Tohle jinde nezažijete. V Turíně se můžete autem projet po střeše kdysi supermoderní továrny

Značku FIAT patrně znáte. Věděli jste ale, že jde o zkratku výrazu Fabbrica Italiana Automobili Torino? Automobilka dnes vyrábí na více místech, ale její historie je nedílně spjatá právě s továrnou v turínské čtvrti Lingotto.

Nejvíce se proslavila umístěním testovací dráhy na střeše. Do přízemí asi půl kilometru dlouhé budovy vstupovaly suroviny a z nejvyššího patra odjížděl hotový Fiat odborně testovaný na oválné dráze se dvěma klopenými zatáčkami.

Nenapodobitelnou architekturu hranaté budovy s výrobní linkou do nebe prosadil tehdy 47letý Giacomo Mattè-Trucco. Sedmiletý stavební cyklus vyvrcholil otevřením avantgardní, vlivné a působivou budovy, jak ji popisují dobové komentáře. Zhruba 80 různých modelů aut vyrábělo šest tisíc pracovníků na ploše o rozloze 1,5 milionu metrů čtverečních, toho času Fiat kraloval největším a nejmodernějším montovnám na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Historické záběry z turínské supertovárny.

Efektivní opatření pro úsporu místa v městské zástavbě fungovalo 59 let do roku 1982. Po patrech rozdělenou výrobní linku vystřídalo megalomanské společenské a kulturní centrum, střešní okruh zůstal jen místem zvláštních příležitostí, reklamních akcí či společensky významnějších setkání. Okusit pocit klopení zatáčky v pátém patře mohli jen vyvolení, dokud se nevrátil Fiat.

Díky obnovenému působení automobilky vznikla nová příležitost projet střechu vůbec první podobně modulární stavby z pilířů a železobetonu. Nejvyšší části výrobny Lingotto byly přeměny na obrovskou venkovní zahradu, která respektuje vedení testovacího polygonu. Na klopenou atrakci mezi udržovanou zelení se vrátil automobilový život díky programu La Pista 500.

Okruh je přístupný pouze ve Fiatu 500 z tamní půjčovny a v rámci ekologie jezdí mezi květinami výhradně na elektřinu. Malé kabriolety jsou k mání za poplatek a po novém poznání dráhy ve výšce téměř 30 metrů se nabízí turínská panoramata dostupná zpoza volantu otevřeného hatchbacku.

Pod koly a tedy o patro níž sídlí muzeum Casa 500 a kavárna FiatCafe500. Expozice věnované ikonickému Fiatu 500 se rozkládá na více než 700 metrech čtverečních zaplněných vzpomínkami na tři generace kompaktní legendy. Působení drobného hatchbacku je v programu muzea věrně popsáno ve vztahu k italské kultuře, která by bez zakulaceného modelu nebyla kompletní.

Klepněte pro větší obrázek
La pista del Lignotto na Google Mapách

Zbytek budovy dále slouží víceúčelovým aktivitám, betonový komplex zůstává symbolem průmyslového designu. Lingotto má své místo ve všech turistických průvodcích coby věčná dominanta města. Zásluhou obnovené tradice se nejen místní mohou pokochat výhledy z ptačí perspektivy a přitom najíždět do jedné z klopených zatáček.


Článek vyšel na Auto.cz

Váš názor Další článek: Dvouterové SSD s ohromným výkonem teď koupíte pod 6000 Kč. Hodí se k PC i PS5

Témata článku: Google, Elektromobily, Automobily, Kuriozita, Fiat, Střecha, Výrobní linka, Továrna, Turín, Budova, Zatáčka, Patro, DráhaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Šílená reklama na Samsung Galaxy Z Flip4 si bere jako rukojmí uživatele Applu s „vymytým mozkem“

Šílená reklama na Samsung Galaxy Z Flip4 si bere jako rukojmí uživatele Applu s „vymytým mozkem“

** Samsung se v reklamách v USA nebojí zajít až na hranici možného ** Tentokrát si vědomě i skrytě utahuje z Applu ** Tato srovnávací reklama by v Česku rozhodně neprošla

Martin Chroust
ReklamaUSA
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy