Přebrat na crowdfundingových portálech pomyslné zrno od plev nebývá jednoduchým úkolem. Vedle skutečně unikátních projektů zde najdete i takové, nad nimiž nezbývá než udiveně kroutit hlavou. Do jaké kategorie patří „nejrychlejší boty na světě“ Moonwalkers, jež sbírají finance na Kickstarteru, necháme na vás. Z technického hlediska to určitě není špatná myšlenka, byť ji nevnímáme jako úplně originální.
Na první pohled se jedná o sandály, jež mají na spodní straně kolečka. Na rozdíl od jízdy na kolečkových bruslích však má pohyb s touto obuví fungovat podobně jako chůze po pohyblivých chodnících, známých například z letištních terminálů. Stačí si je připnout k nohám a vydat se na procházku více než dvojnásobnou rychlostí.
Nejrychlejší boty na světě
Boty Moonwalkers vyvinul tým inženýrů se zaměřením na robotiku, jež ze své praxe na Carnegie Mellon University vytvořili novou společnost Shift Robotics. Sice vypadají jako kolečkové brusle, ale přidávají výkon a inteligenci. Díky konstrukci s řemínky lze Moonwalkers používat s téměř jakoukoli obuví.
Každý „sandál“ je vybaven elektrickým motorem s výkonem 300 wattů, který pohání sadu osmi polyuretanových koleček podobných těm, jež můžete znát z inline bruslí. Kolečka jsou však mnohem menší a nejsou umístěná v jedné řadě, takže není nutné je vyvažovat.
Senzory monitorují chůzi uživatele a algoritmy podle ní automaticky upravují výkon motorů. Přidaná rychlost se díky tomu zvyšuje a snižuje podle toho, jak uživatel chodí rychleji nebo pomaleji. Ohebná část špičky se ohýbá stejně jako bota, takže chůze v Moonwalkers je ve srovnání s bruslemi pohodlnější a přirozenější.
Moonwalkers zrychlí váš krok
Tvrzení, že Moonwalkers dokážou zvýšit rychlost chůze až o 250 %, vychází ze skutečnosti, že většina lidí chodí rychlostí mezi 4 až 6 km/h. Moonwalkers mají elektronicky omezenou maximální rychlost na 11 km/h, a to i při chůzi z kopce, při které dokážou v případě potřeby zabrzdit na pouhých třech metrech.
Problém nečiní ani schody – pomocí speciálního gesta nohou se aktivuje režim, jenž zablokuje kola a zabrání volnému pohybu. Integrovaný akumulátor poskytuje na jedno nabití dojezd až deset kilometrů, díky čemuž se tyto boty mohou pro krátké cesty stát alternativou k autu nebo posloužit jako prostředek pro přepravu na „poslední míli“. K nabíjení slouží standardní konektor USB-C.
Výhodou proti stále populárnějším elektrickým koloběžkám a elektrokolům jsou malé rozměry a hmotnost. V době, kdy boty nepoužíváte, je lze uložit například pod pracovní stůl nebo do botníku. Výrobce také deklaruje, že biomechanické testy v laboratoři zjistily, že ani dlouhodobé používání těchto bot nemá negativní vliv na žádné klouby ani svaly.
Docela drahý špás
Boty Moonwalkers jsou rozhodně netradičním způsobem dopravy, a jak jste asi uhodli, nejsou ani zrovna levné. Společnost Shift Robotics se je pokouší dostat k zákazníkům prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, přičemž na zahájení výroby hodlá vybrat 90 000 dolarů (cca 2,2 milionů korun).
Čtyři týdny před koncem se již povedlo přesvědčit 106 přispěvatelů a získat částku převyšující 70 tisíc dolarů. Je tak poměrně velká šance, že se podaří vybrat požadovanou sumu a následně celý projekt posunout do další fáze – tedy sériové výroby.
Smutnou zprávou pro případné zájemce je skutečnost, že výrobce je ochoten posílat boty pouze na adresy v rámci USA. Jeden pár přijde v rámci akční nabídky pro „Early Birds“, limitované na 50 objednávek, na 999 dolarů, tedy v přepočtu asi 24 410 Kč. Zahájení dodávek zákazníkům je plánováno na březen 2023.
Závěrem je nutné podotknout, že podpora produktů na Kickstarteru je vždy spojena s určitým rizikem, což platí zejména u firem, které představují své první produkty. Zpoždění výroby a zahájení dodávek u produktů financovaných z crowdfundingu je v dnešní době běžné, stejně jako riziko, že projekt nebude nikdy realizován.