Tohle jsou roboti z japonské olympiády. Pomáhají, baví a jeden dokonce překonal sportovce

Japonsko využívá olympiádu i k prezentaci svých technologických schopností a vidět je i pořádná smečka robotů.

Dlouho před začátkem her japonská vláda a pořadatelská metropole rozjely Tokyo Robot Project. Podílí se na něm Toyota, Panasonic a místní odborníci na robotiku. Povedlo se, dnes roboti na stadionech usnadňují orientaci, roznáší občerstvení, sbírají sportovní náčiní a zlepšují komfort divákům doma u televize.

„Už od roku 2004 vyvíjíme roboty, které mají pomoci osobám neschopných samostatného pohybu. Heslo mobilita pro všechny však neznamená pouze fyzický pohyb, ale rovněž virtuální mobilitu a další způsoby, jak zažívat nové věci,“ popsal Nobuhiko Koga, šéf výzkumného střediska Toyoty. Seznamte se s olympijskými roboty…

Maskoti

Modrobílý robot Miraitowa a růžovobílá Someity jsou maskoti Her. Mají symbolizovat spojení tradičních a moderních japonských hodnot a z dalších možností je vybrali žáci japonských základních škol.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ale rozhodně to není tak, že by jen někde pasivně stáli. Lidem budou mávat, potřásat si s nimi rukama, vyjadřovat různou mimiku, zdravit sportovce a fanoušky na stadionech a dalších místech souvisejících olympiádou. Miraitowa a Someity dovedou rozpoznat osoby pomocí kamery umístěné na hlavě. Jejich těla jsou pro dostatečnou pohyblivost vybavena hned několika klouby.

Váš názor Další článek: Google testuje levnější předplatné. YouTube Premium Lite vás akorát zbaví reklam u videí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,