Tohle už není sci-fi. Toyota začala stavět vodíkové město budoucnosti. Zatím to bude vesnička

Toyota, japonský gigant a jedna z největších automobilek na světě, se na loňském veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas vytáhla s konceptem vlastního města, takzvaným Woven City. Na papíře vypadal projekt jako skutečná utopie budoucnosti, která připomíná science fiction román či scénář k hollywoodskému bijáku. Nyní se ale projekt opravdu transformuje ve skutečnost.

Supermoderní město zní trochu nadneseně, rozlohou jde totiž spíše o vesničku. Projekt vzniká pod horou Fudži ve spolupráci s Woven Planet Holdings Group. Na slavnostním zahájení stavby byli vedle prezidenta automobilky Akia Toyody třeba ještě guvernér prefektury Šizuoka a starosta přilehlé obce Susono Kenji Takamura.

Město navrhl dánský architekt Bjarke Ingels a půjde o uzavřený ekosystém, který bude pohánět jen a pouze vodík. Žít a pracovat zde budou výzkumníci, špičky ve svých oborech. Vedle vývoje automobilů se budou zajímat o chytré domy, robotiku a umělou inteligenci. Ideální námět na scénář ke kyberpunkovému filmu.

Ve městě se bude nacházet až 2000 lidí, ubytovaných jich zde ale bude jen 360. Vedle pracovníků s rodinami půjde třeba i o investory, kteří si takovou příležitost samozřejmě nechtějí nechat ujít. Akio Toyoda si od projektu slibuje, že si lidé vyzkouší žít v uzavřeném soběstačném ekosystému s umělou inteligencí. 

Termín dokončení stavby není známý. Zajímavé je, že koncept chytrého a soběstačného města je přenositelný. Nebude tak problém stavbu opakovat kdekoliv jinde na světě.

Více o projektu zde.

Diskuze (7) Další článek: Apple M1 dosáhl výkonu téměř 1 TFLOPS. Experimentální test násobil matice a proběhl v prohlížeči Safari

Témata článku: Umělá inteligence, Budoucnost, Toyota, Vodík, Veletrh, Vesnička, MÉST, Woven City, Fudži, Automobilka, Las Vegas, Město budoucnosti, Bjarke Ingels, Spotřební elektronikaNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Dnes si ukážeme, jak v Arduinu sepnout kontakt, o kterém nic moc nevíme, a jak dálkově aktualizovat firmware na čipech ESP8266 a ESP32.

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku