Japonsko | Medicína | Virtuální realita | Výuka | Chirurgie

Tokijská nemocnice streamuje chirurgické zákroky ve virtuální realitě

Foto: Insta360
Tokijská nemocnice streamuje chirurgické zákroky ve virtuální realitě | Foto: Insta360

Jak během pandemie COVID-19 vzdělávat studenty medicíny? Třeba pomocí živých přenosů chirurgických zákroků ve virtuální realitě. Přesně s tímto nápadem přišla Tokyo Women’s Medical University, která je známa svým experimentováním s lékařskými roboty a AI algoritmy.

Tamější chirurgové tak nyní provádějí operace pod pozorným okem 8K VR kamery značky Insta360. Studenti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou kurzů zúčastnit osobně, díky tomu mají možnost vše sledovat z pohodlí svých domovů –  stačí jim k tomu pouze náhlavní souprava pro virtuální realitu.

„Zejména v současné situaci se domníváme, že VR live streaming je velmi užitečný, protože můžete sdílet pohlcující zážitek a přitom se vyhnout kontaktu s lidmi,“ uvedl Naotaka Fujii – CEO společnosti Hacosco, která tento systém nastavila –  na blogu Insta360.

Jelikož kamera je umístěna nad operačním stolem, onen zážitek pochopitelně není stejný jako by byl v případě, že by studenti mohli být přítomni přímo na místě a sami se na zákroku podílet. Pořád je to prý však mnohem lepší, než např. dívat se přes rameno chirurga.

„VR technologie v oblasti medicíny rozhodně pokročila. Ve výzkumných a vzdělávacích aplikacích, jako je tento projekt, i v pooperační rehabilitaci, se stává stále běžnější,“ dodal Fujii.

Váš názor Další článek: Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Témata článku: Technologie, Koronavirus, Japonsko, COVID-19, Medicína, Virtuální realita, Výuka, Chirurgie, Realita, Zákrok, Studenti, Chirurgický zákrok, Chirurg


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30