Toto je Lola, robotické děvče z Mnichova, které neuklouzne ani na slupce od banánu

Na humanoidní roboty s bipedální lokomocí (chodí po dvou) je tu už roky expert americký Boston Dynamics, jehož Atlas zvládne parkour mezi krabicemi i tanec. Inženýři z východního pobřeží ale nejsou jediní, před pár dny totiž svého dvounohého mazlíka LOLA ukázali také výzkumníci z Technické univerzity v Mnichově.

Děvče ze slitin se může pochlubit výškou 176 centimetrů, 68 kilogramy váhy a hlavně špičkovým softwarem, který při výpočtu pohybu bere v potaz nejen tlakové snímače na nohách, ale i na rukou. LOLA totiž sice k pohybu používá dolní končetiny, umí ale udržet balanc jako člověk, takže když zaváhá, přidrží se třeba stěny pomocí rukou.

Pro člověka je něco takového podvědomá banalita, kterou zvládá od chvíle, kdy se v dětství naučil chodit, ale technologické napodobení strojem je pro vědce pořádný oříšek. LOLA to zvládne a nejen že díky tomu umí chodit po překážkách, aniž by na nich uklouzla, ale ani k k tomu nepotřebuje oči, data bere pouze z tlakových snímačů.

Robot se pohybuje rychlostí 0,5 m/s (pomalá 1,8km/h chůze) a jeho stabilizační systém zareaguje během 350 mikrosekund, což je dost krátká doba na to, aby humanoid nespadl ani tehdy, když se postaví třeba na kuličku. Ostatně, podívejte se na video výše.

Diskuze (12) Další článek: Další ústupek Číně. Kamery v Teslách nahrávají už jen v Severní Americe

Témata článku: , , , , , , , , , , ,