Toulky po Marsu s vytrvalostí a bez děr. Nový rover Perseverance má odolnější kola

  • Na cestu na Mars se chystá nový americký rover Perseverance
  • Je podobný Curiosity, který na Marsu pracuje už osm let, ale bude mít jiné úkoly
  • Rover se dočkal i několika změn a to včetně odolnějších kol

Za tři měsíce se má k Marsu vydat nový rover Perseverance (původně Mars 2020). Na první pohled jako by z oka vypadl Curiosity. Jeho úkoly ale budou jiné. Perseverance se pokusí zjistit, zda na rudé planetě někdy byl život nebo alespoň podmínky k němu. 

Kromě vědeckého náčiní existuje i několik technických rozdílů. Mezi ně patří kola. Curiosity s nimi měla problém...

Díry v kolech

Curiosity se po Marsu pohybuje pomoci šesti autonomních kol o průměru 50,8 cm a šířce 40 cm. Už pár měsíců po přistání (srpen 2012) se v kolech objevily díry. NASA rychle uklidnila veřejnost, že z technického hlediska to nepředstavuje problém.

Dokonce i kdyby se plášť kola úplně roztrhal, mohl by se rover pohybovat po planetě pomoci pouhých paprsků kola. Jeho vyjížďky nejsou moc dlouhé (řádově metry až menší desítky metrů) a pohybuje se velmi pomalu. Pomáhá také třetinová gravitace. NASA navíc upravila trasu roveru, aby se vyhnula špičatějším kamenům.

Největší škody tak utrpělo PR úřadu. Jen si to představte. Pošlete na Mars rover za miliardy, který dosedne velmi cool stylem (viz video níže) a nakonec máte děravá kola...

Rover Perseverance bude mít podobná kola, ale mnohem odolnější. Nesouvisí to ani tak s pošramocenou pověstí NASA, jako spíše s vyšší hmotností (1025 kg u Perseverance versus 899 kg u Curiosity). 

Plášť kola je v případě Curiosity vyroben z hliníku – konkrétně slitiny AA7075-T7351. Jeho tloušťka je jen 0,75 mm. Tenčí už kvůli výrobě být ani nemohl. V případě Perseverance bude plášť o téměř milimetr silnější. Posíleny byly také titanové paprsky. Kola jsou navíc větší – mají průměr 52,5 cm.

Na kolech Curiosity jsou dobře patrné výčnělky. V případě Perseverance byl upraven tvar a zdvojnásoben jejich počet na 48. Výčnělky mají částečně ochránit hliníkový povrch pláště, ale především zabránit prokluzování a zajistit lepší trakci v písku nebo jemné půdě. Kráter Jezero, kde rover přistane, je ale méně písčitý než kráter Gale, v němž pracuje Curiosity.

Není to žádný závodník

Rychlost roveru není nikterak závratná. Maximálně může jet 4,2 cm/s, což je o něco méně než v případě Curiosity. Není to ale tak podstatné, protože Curiosity zřídka kdy překročí rychlost 1,5 cm/s.

NASA se nedávno pochlubila snímky kol, které jsou obaleny alobalem, aby se zabránilo možnému elektrostatickému výboji. 

Start roveru se očekává v polovině července. Podle NASA má vysokou prioritu, takže by přípravy neměla ohrozit situace okolo koronaviru. Start je možné odložit, ale jen do 5. srpna, kdy se uzavře startovací okno pro cestu k Marsu. 

Diskuze (2) Další článek: Google ukázal, jak se u nás a ve světě snížil provoz na veřejných místech. Karanténa v Česku se rozvolňuje

Témata článku: Věda, NASA, Mars, Perseverance, Díra, Kolo, Rover, Mar, Curiosity, Vytrvalost, Jizva, Toulka, Gale, KSCStrategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost