Toxická kometa 46P/Wirtanen obsahuje nezvyklé množství alkoholu. Především metanolu

46P/Wirtanen je malá krátkoperiodická kometa, která náleží do Jupiterovy rodiny komet. Kolem Slunce oběhne za 5,4 let. Naposledy se přiblížila ke Slunci 16. prosince 2018.

Dnes mohla být mnohem slavnější, kdyby vyšel původní plán kometární mise evropské sondy Rosetta. Jejím cílem totiž byla právě kometa Wirtanen. Rosetta ale kvůli technickým problémům propásla vhodné startovací okno. Do historie vstoupil její náhradní cíl, dnes všeobecně známá a často zmiňovaná kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko.

Astronomové ale na kometu Wirtanen nezanevřeli a stále jí věnují pozornost. Díky svým častým návratům ke Slunci je to vděčný objekt pozorování. U vědců si již dříve vysloužila přezdívku „hyperaktivní“ kometa, kvůli svému bouřlivému chování během minulých přiblížení ke Slunci.

Nedávno ji pořádně proklepli s pomocí teleskopu Keckovy observatoře na Havaji, zejména s využitím nedávno upgradovaného blízce infračerveného spektrometru NIRSPEC.

Kometa plná alkoholu

Pozorování odhalila, že kometa Wirtanen, jejíž velikost je asi 1,2 kilometru, je plná alkoholu. Neil Dello Russo z americké Johns Hopkins University a jeho kolegové tam naměřili jeden z největších poměrů alkoholů vůči aldehydům, co jsme kdy na kometě viděli.

Podobné informace jsou pro vědce velmi cenné. Prozrazují nám totiž, jak byly v mladé Sluneční soustavě, tedy v době vzniku komety Wirtanen, rozmístěny základní chemické prvky, jako je uhlík, kyslík nebo vodík.

Jak decentně upozorňují komentátoři, kometa Wirtanen se asi nestane místem ultimátní kometární party s pitím zdarma. Onen „alkohol“ totiž není etanol, ale především metanol. Společně s přítomností formaldehydu a kyanovodíku to dělá z objektu 46P/Wirtanen pořádně toxickou kometu.

Zároveň jsou ale molekuly těchto látek natolik rozptýlené, že by případná návštěva komety nebyla v tomto ohledu nijak zvlášť riziková. Dobrou zprávou rovněž je, že kometa Wirtanen, přestože zalétá do vnitřní části Sluneční soustavy, nikdy nekříží oběžnou dráhu Země. Pokud tedy nedojde ke změně její dráhy, tak by neměla na Zemi udělat „drtivý dopad“.

Titulní foto: Stub Mandrel, CC BY-SA 4.0

Diskuze (8) Další článek: Tam, kde selský rozum selhává. Nově objevený bílý trpaslík je rekordně malý i rekordně hmotný

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Meta, Alkohol, metan, Komety, Kometa, Jupiter, Sonda, Johns Hopkins University, Rosetta, Tox, Rodina, Havaj, Metanol, Kecek, Technický problémSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy