Toyota oznámila tahač poháněný vodíkem

Toyota oznámila, že hodlá vyvinout tahač využívající vodíkové palivové články. „Bude to tiché, bezproblémové a výkonné… a nebude to emitovat nic jiného než vodu,“ uvedl senior inženýr Tak Yokoo ze jmenované společnosti.

Tento vůz je určený speciálně pro severoamerický trh. Toyota, proto na jeho výrobě bude spolupracovat s Hino USA.

První demonstrační tahač by měl být veřejnosti předveden někdy v první polovině příštího roku. Zatím o něm však nejsou k dispozici v podstatě žádné informace.

Určitá vodítka může poskytnout prototyp tzv. Project Portal 2.0, který byl představen v roce 2018. Ten má výkon 670 koňských sil a tažnou kapacitu 80 000 liber, tedy cca 36 tun. Jeho dojezd činí zhruba 480 km.

Tato zpráva přichází krátce poté, co byla automobilka Nikola Motors obviněna z mystifikace. Té se měla dopustit před dvěma lety tím, že svůj vodíkový tahač One jednoduše pustila z kopce a natočila promo video, které působilo dojmem, že zachycuje jízdu již funkčního prototypu.

Diskuze (42) Další článek: Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov

Témata článku: Technika, Doprava, USA, Prototyp, Výroba, Toyota, Vodík, Tahač, VOD, Inženýr, Nikola Motors, Automobilka, Palivový článekRecenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2