Toyota oznámila tahač poháněný vodíkem

Toyota oznámila tahač poháněný vodíkem

Toyota oznámila, že hodlá vyvinout tahač využívající vodíkové palivové články. „Bude to tiché, bezproblémové a výkonné… a nebude to emitovat nic jiného než vodu,“ uvedl senior inženýr Tak Yokoo ze jmenované společnosti.

Tento vůz je určený speciálně pro severoamerický trh. Toyota, proto na jeho výrobě bude spolupracovat s Hino USA.

První demonstrační tahač by měl být veřejnosti předveden někdy v první polovině příštího roku. Zatím o něm však nejsou k dispozici v podstatě žádné informace.

Určitá vodítka může poskytnout prototyp tzv. Project Portal 2.0, který byl představen v roce 2018. Ten má výkon 670 koňských sil a tažnou kapacitu 80 000 liber, tedy cca 36 tun. Jeho dojezd činí zhruba 480 km.

Tato zpráva přichází krátce poté, co byla automobilka Nikola Motors obviněna z mystifikace. Té se měla dopustit před dvěma lety tím, že svůj vodíkový tahač One jednoduše pustila z kopce a natočila promo video, které působilo dojmem, že zachycuje jízdu již funkčního prototypu.

Auta na vodík

Automobily s vodíkovými palivovými články se jeví jako možná alternativa k bateriovým elektromobilům. Co je lepší? Tím jsme se na VTM.cz intenzivně zabývali celý týden a vznikl z toho miniseriál článků plných zajímavých informací:

Diskuze (42) Další článek: Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov

Témata článku: Technika, Doprava, Auta na vodík, USA, Výroba, Prototyp, Toyota, Vodík, Inženýr, Palivový článek, Nikola Motors, Tahač, Automobilka40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

** Společnost Lockheed Martin nedávno otestovala vyvíjenou raketu krátkého doletu Precision Strike Missile ** Její dolet podle všeho dosáhl, ne-li překročil hranici 500 kilometrů ** Tato hranice byla vytyčena pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu v americko-ruské smlouvě INF

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíRaketa