Toyota stopla autonomní minibusy e-Palette poté, co jeden z nich srazil olympijského sportovce

Toyota koncem minulého týdne pozastavila svou autonomní kyvadlovou dopravu v tokijské olympijské vesnici poté, co se jedno z jejích vozidel srazilo se zrakově postiženým sportovcem. Dle informací agentury Reuters došlo při nehodě ke zranění, které nebylo blíže specifikováno.

Ve videu na YouTube se šéf Toyoty Akio Tojoda omluvil za incident a uvedl, že nehoda ukázala, jak obtížné je pro samořídící vozidlo fungovat ve zvláštních podmínkách vesnice během paralympiády, kde se nacházejí lidé se zrakovým nebo jiným postižením.

Odstavené autonomní Toyoty

O něco později se objevila velmi zásadní informace: minibus v době nehody nejel v autonomním režimu. Byl ovládán řidičem, který k jeho řízení používal joystick. Při odbočení na křižovatce ve tvaru písmena T narazil do sportovce, pohybujícího se rychlostí mezi 1 a 2 km/h.

Paralympijští činovníci následně sdělili, že sportovec, jehož identita nebyla zveřejněna, zůstal po nehodě při vědomí a byl převezen k ošetření do nedalekého zdravotnického střediska. Později byl schopen samostatně dojít zpět do místa svého ubytování.

Toyota e-Palette je plně autonomní elektrické vozidlo na baterie. Bylo upraveno speciálně pro použití během olympijských a paralympijských her v Tokiu, má velké dveře a elektrické rampy, které umožňují rychlé nastupování a vystupování skupin sportovců.

Toyota e-Palette

Toyota během olympijských her provozovala desítky svých minibusů e-Palette jako ukázku konceptu, který poprvé předvedla v roce 2018. Tehdy automobilka uvedla, že se bude jednat o modulární vozidla bez tradičních ovládacích prvků, jako je volant nebo pedály, jež mohou fungovat buď jako kyvadlová doprava, nebo jako mobilní prodejny.

Automobilka považovala olympijské hry za ideální příležitost k předvedení své nové technologie. Vozidla byla používána sportovci a personálem olympijských her již několik měsíců před zahájením sportovní akce.

Japonská automobilka uvedla, že spolupracuje s místní policií na vyšetřování příčiny nehody, a dodala, že povede také vlastní šetření. Ve svém prohlášení uvedla, že bude i nadále úzce spolupracovat s organizačním výborem olympijských a paralympijských her v Tokiu.

Diskuze (19) Další článek: Záhadné radioaktivní kostky pocházejí z nacistických experimentů. Měly sloužit k výrobě jaderné bomby

Témata článku: Technika, YouTube, Doprava, Japonsko, Autonomní vůz, Policie, Toyota, Olympijské hry, Organizační výbor, Tokio, Halt, Odbočení, Minibus, Reuters, Nehoda, Vozidlo, Sportovec