Moderní technologie jsou nesporně v mnoha případech velmi působivé, ale pokud jde o detekci onemocnění covid-19, nový výzkum ukazuje, že nic z toho, co vytvořil člověk, nedokáže konkurovat neuvěřitelnému psímu čichu. O zjištěních vědců z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře informuje web StudyFinds.
Autoři studie, která byla publikována v odborném časopise Journal of Osteopathic Medicine, tvrdí, že naši čtyřnozí přátelé mohou být rychlejší, přesnější a levnější metodou identifikace viru SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění covid-19, než jakýkoli test, který je v současnosti k dispozici.
Haf! Je pozitivní!
Odborníci vysvětlují, že v posledních zhruba dvou letech se objevila stále větší hromada důkazů a studií, které ukazují neuvěřitelnou účinnost psů, pokud jde o detekci skrytého koronaviru a všech jeho variant. Psi dokonce dokážou rozpoznat covid-19, i když je zastřen jinými viry, například běžným nachlazením a chřipkou.
„Ze čtyř prací se stalo 29 recenzovaných studií, které zahrnují přes 400 vědců z více než 30 zemí a 31 000 vzorků,“ říká emeritní profesor z UC Santa Barbara Tommy Dickey v prohlášení. Odborníci provedli rozsáhlou analýzu pouze recenzovaných studií publikovaných tradičními akademickými vydavatelstvími, včetně terénních a klinických experimentů
Pokusy zahrnovaly přímé očichávání osob a vzorků, jako je pot, sliny nebo moč. Výsledky jasně ukázaly, že vycvičení psi jsou „stejně účinní a často i účinnější“ než antigenní (AG) testy, používané zejména v domácnostech, jakož i testy založené na polymerázové řetězové reakci (PCR), využívané ve zdravotnických zařízeních. Testy PCR přitom byly dlouho považovány při detekci covidu-19 za zlatý standard.
Psi tedy dle těchto zjištění dokáží odhalit virus SARS-CoV-2 rychleji a bez nutnosti strkat si cokoli nepříjemného do nosu. Kromě toho také eliminují dopad na životní prostředí, který je spojen s jednorázovými plasty, jež se objevují v mnoha testovacích sadách na detekci tohoto onemocnění.
Mimořádně citlivý psí čumák
Není tajemstvím, že psi oplývají mimořádně citlivým nosem. Nachází se v něm 300 milionů čichových receptorů, zatímco v lidských nosech je jich pouze jedna pětina či šestina. Navíc třetina psího mozku je věnována interpretaci pachů, zatímco u lidského mozku je to jen pouhých pět procent. Právě to dělá zásadní rozdíl a umožňuje psům detekovat velmi nízké koncentrace pachů spojených s infekcí covid-19.
„Dokážou odhalit ekvivalent jedné kapky zapáchající látky v 10,5 olympijských bazénech,“ vysvětluje Tommy Dickey. „Pro představu: je to asi o tři řády lepší, než co dokážou nejlepší vědecké přístroje.“ Přitom ve scénářích, jako jsou počáteční fáze pandemie, je důležitým faktorem rychlost, neboť během takové události může mít několikadenní interval mezi testem a výsledkem závažné důsledky.
Kromě detekce symptomatických případů covidu-19 dokázali vycvičení psi identifikovat i presymptomatické, asymptomatické případy, a dokonce i pacienty s long covidem. Problémy jím nečinila ani detekce nových variant neustále mutujícího koronaviru.
Rychlé výsledky v řádu sekund až minut v kombinaci se snížením množství plastového odpadu a nákladů na laboratoře představují přesvědčivý argument pro změnu diagnostické metodiky. Dickey je přesvědčen o tom, že psi dokáží rozpoznat covid-19 a jeho četné varianty navzdory přítomnosti dalších potenciálně matoucích respiračních virů.
Stačí očichat, a je jasno
Nejvhodnějšími psy pro detekci covidu-19 jsou bíglové, basetové a ohaři. Některé studie však odhalily, že podávat poměrně dobré výkony může i řada jiných plemen. Po několika týdnech výcviku si bez ohledu na věk nebo pohlaví vedli dobře čistokrevní psi i míšenci.
Navzdory všem těmto přesvědčivým důkazům zůstává podle řada vědců a lékařů skeptická. „Ačkoli mnoho lidí slyšelo o výjimečných schopnostech psů pomáhat lidem, jejich hodnota pro lékařskou oblast byla považována za fascinující, ale ne za dostatečně připravenou pro skutečné lékařské využití,“ konstatuje lehce skepticky Dickey.
„Po provedení tohoto výzkumu jsme přesvědčeni, že si psi zaslouží své místo jako seriózní diagnostická metodika, která by mohla být užitečná zejména během pandemií, případně jako součást rychlých zdravotních prohlídek na veřejných prostranstvích. Jsme přesvědčeni, že psi budou v budoucnu užiteční při odhalování nejrůznějších onemocnění,“ uzavírá Tommy Dickey.