Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od Moderny přináší 37násobný nárůst protilátek

Zatímco farmaceutické firmy připravují upravené vakcíny, jež budou účinné proti nejnovější variantě koronaviru SARS-CoV-2 označované jako omikron, laická i odborná veřejnost řeší, nakolik mohou v ochraně pomoci třetí dávky – takzvané „boostery“.

Americká firma Moderna oznámila, že její „booster“ poskytuje ochranu proti omikronu. Testy totiž ukázaly, že třetí 50mikrogramová dávka vede k 37násobnému zvýšení protilátek v porovnání s očkováním jen dvěma dávkami.

Více dávek – více protilátek

100µg dávka, tedy stejná, jaká se používá v prvních dvou dávkách této vakcíny, poskytla ještě větší ochranu. Dle výsledků zvýšila hladiny protilátek dokonce 83×. Zvýšená imunitní odpověď však byla bohužel spojená s o něco horšími nežádoucími účinky než v případě poloviční dávky.

Před předčasným jásáním nad světlými zítřky však musíme upozornit, že údaje publikované výrobcem jsou pouze předběžné a zatím nebyly podrobeny nezávislé odborné revizi. Generální ředitel Moderny Stéphane Bancel přesto uvedl, že výsledky jsou „uklidňující“.

Tato zjištění jsou dobrou zprávou, protože případů onemocnění způsobených novou mutací koronaviru rychle přibývá. Mnoho lidí z tohoto důvodu zvažuje aplikaci posilovací injekce, aby se jejich ochrana proti viru způsobujícího onemocnění covid-19 opět zvýšila.

Dočkáme se i „boosteru“ proti omikronu

Bancel dále zdůraznil, že jeho firma pracuje na „boosteru“ zaměřeném speciálně na omikron. „V reakci na tuto vysoce přenosnou variantu bude Moderna pokračovat v rychlém vývoji „boosteru“ specifického pro omikron, který by měl být zařazen do klinického testování pro případ, že by to bylo v budoucnu nutné.“

Moderna také zkoumá tzv. polyvalentní posilovací dávky v dávkách 50 µg a 100 µg, které kombinují ochranu proti více variantám viru. V současné době předpokládá, že „booster“ proti variantě omikron, který označuje jako mRNA-1273.529, vstoupí do první fáze klinického testování počátkem příštího roku.

Přestože se pracuje na vakcínách a „boosterech“ zaměřených na omikron, současné vakcíny firem Moderna a Pfizer-BionTech poskytují silnou ochranu proti závažným průběhům onemocnění způsobeným touto variantou. Údaje z Velké Británie naznačují, že třetí dávka vakcíny Comirnaty (Pfizer) je na 75 % účinná proti symptomatickým infekcím způsobeným omikronem.

Diskuze (140) Další článek: Kde získat půjčku na koupi či opravu telefonu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Očkování, Medicína, Velká Británie, Viry, SARS-CoV-2, Mutace, Vakcinace, Moderna, Pfizer, Vakcína, Dávky, Stéphane Bancel, Farmaceutické firmy, Posilovač, Varianta, Ochrana, Protilátky, Onemocnění, Comirnaty, Pfizer-BioNTech, Závažný průběh22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Elden Ring prý tak lehký nebude. Očekává se spíš, že ho dohraje více hráčů

Elden Ring prý tak lehký nebude. Očekává se spíš, že ho dohraje více hráčů

Titul nemá být jednoduchý, ale zároveň i dostupnější.

Radek Wunderlich
Elden RingFromSoftware
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek