Trosky prvního stupně čínské rakety dopadly do Indického oceánu v blízkosti Filipín

První stupeň čínské rakety Dlouhý pochod 5B se vrátil ze svého krátkého pobytu na oběžné dráze. Dle dostupných informací se rozpadl nad severním pobřežím ostrova Borneo a jeho trosky dopadly do Indického oceánu poblíž Filipín.

Dramaticky působící videa se záběry rozpadajících se zbytků rakety se začala objevovat v sobotu kolem sedmé hodiny večerní středoevropského letního času. Zhruba o 45 minut později velitelství U.S. Space Command na Twitteru potvrdilo, že se raketový stupeň vrátil nad Indický oceán v sobotu 30. července v 18:45.

Padá raketa, něco si přej!

Vesmírné síly Spojených států amerických následně upřesnily, že se čínská raketa vrátila do atmosféry poblíž pobřežního města Bintulu v Malajsii na ostrově Borneo. Její trajektorie se táhla přes oblast Sarawak na Borneu, Brunej a na sever k filipínskému ostrovu Palawan.

V tuto chvíli není známo, kam přesně trosky dopadly a jestli někoho zranily. Podle americké neziskové společnosti The Aerospace Corporation dopadne na Zemi přibližně 20 až 40 % celkové hmotnosti objektů této velikosti ve formě kosmického odpadu.

„Čínská lidová republika nesdělila konkrétní informace o trajektorii pádu své rakety Dlouhý pochod 5B zpět na Zemi,“ konstatoval kriticky administrátor NASA Bill Nelson v prohlášení zveřejněném na Twitteru krátce poté, co raketa vstoupila do zemské atmosféry.

V říjnu si to zopakujeme

„Všechny země, které využívají vesmír, by měly dodržovat zavedené osvědčené postupy a snažit se sdílet tento typ informací předem, aby bylo možné spolehlivě předpovědět potenciální riziko dopadu trosek, zejména u těžkých nosných raket, jako je Dlouhý pochod 5B, u nichž hrozí značné riziko ztrát na životech a majetku.“ upozornil Nelson.

Čína vypustila raketu 24. července a jejím úkolem bylo dopravit laboratorní modul Wentian na nově vznikající vesmírnou stanici Tiangong. Hlavní stupeň se poté dostal na postupně klesající oběžnou dráhu, a nakonec spadl zpět na Zemi. Nosné rakety přitom obvykle na oběžnou dráhu nevstupují a místo toho kontrolovaně padají zpět, daleko od obydlených oblastí.

Je to potřetí, co čínská raketa Dlouhý pochod 5B provedla neřízený návrat do atmosféry – předtím se tak stalo v letech 2020 a 2021, kdy hlavní stupně spadly u západního pobřeží Afriky, respektive do Indického oceánu.  Další start je naplánován na říjen, kdy bude vynesen další modul vesmírné stanice. Nelze předpokládat, že by se z hlediska návratu raketového stupně do té doby něco změnilo.

Diskuze (1) Další článek: Nejen čínská raketa. V Austrálii nejspíše dopadl kus lodě od SpaceX

Témata článku: Kosmonautika, Twitter, Země, Vesmírná technika, USA, Čína, Raketa, Oceán, Afrika, Malajsie, Trosky, Bill Nelson, Oběžná dráha, Borneo, Stupeň, Dlouhý pochod, Indický oceán, Tiangong, Čínská raketa, Brunej, Filipíny, Nelson9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu