Trosky ruského satelitu komplikují život SpaceX. Ohrožují satelity Starlink

Trosky družice Kosmos 1408, kterou si loni Rusko zničilo v rámci zkoušky své antisatelitní zbraně (ASAT), komplikují život SpaceX. Plyne to z nového článku zveřejněného serverem SpaceNews.

Dan Oltrogge ze společnosti COMSPOC, která se touto problematikou zabývá, uvedl, že již celkem 841 satelitů Starlink – tedy cca třetina stávající konstelace – se ocitlo v blízkosti úlomků z „konjunkční bouře“ („conjunction squall“) způsobené výše zmíněným testem.

SpaceX je naštěstí na podobné situace dobře připravena, takže si s touto „bouří“ dokázala poradit.

Více než 6000 „těsných přiblížení“

„Pokud byste nedisponovali automatickým systémem, který se o takovou špičku zvládne postarat, mohlo by být opravdu náročné pracovat,“ komentoval to Oltrogge.

Neprozradil však, kolik satelitů Starlink muselo provést nějaký manévr, aby se troskám vyhnulo. Na Small Satellite Conference v Utahu pouze prohlásil, že bylo zaznamenáno více než 6000 „těsných přiblížení“.

Kromě toho připomněl, že riziko hrozí i Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). A pokud k nějakému incidentu skutečně dojde, je jasné, že to rozhodně nevylepší již tak napjaté vztahy mezi NASA a Roskosmosem.

Diskuze (46) Další článek: Jak Rusko ukradlo Chersonu internet. Díky podmořskému kabelu to byla brnkačka

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Starlink, Mezinárodní vesmírná stanice, Satelit, Zbraně, Rusko, Družice, Roskosmos, ASAT, Bouře, ISS, Trosky, SpaceNews, Utah, Satelitní komplety na Heureka.cz