V německém Bonnu se minulý týden konal veletrh Unmanned Systems X, na kterém se výrobci pochlubili svými novými bezpilotními letouny. Evropský Airbus se blýsknul pozoruhodným konceptem LOAD (Low-Cost Air Defense), který slibuje levné a do značné míry improvizované řešení pro obranu před drony protivníka ve vzdušném souboji.
Nový zbraňový systém je založený na koncepci Airbus Do-DT25, která vznikla na samotném počátku 21. století jako cvičný cíl simulující termální charakteristiky strojů protivníka.
Dokáže létat v organizovaných hejnech
Tryskový dron má délku 3 metry, rozpětí křídel 2,6 metrů a maximální vzletovou hmotnost 144 kilogramů. Startuje s pomocí pneumatického katapultu, dosáhne rychlosti 160 až 540 km/h doletí do výšky 7 620 metrů. Opúerační dosah činí více než 100 kilometrů.

LOAD vychází z platformy Do-DT25, která slouží jako cvičný cíl
O možné výzbroji toho moc nevíme. LOAD unese dvě, tři a možná ještě větší počet raket. Podle Airbusu jej může operátor napojit na satelitní či letecká data a nechat ho, aby autonomně pátral po cílech a neutralizoval je. A nebo provádět průzkum. Po ukončení mise se LOAD vrací na místo startu a přistane na padáku.
Poslední specialitou je schopnost autonomních operací v hejnech s koordinací z pozemního řízení. Jedno či více podobných uskupení dronů by se mohlo postavit velkému množství letounů protivníka.

Parametry Do-DT25
LOAD představuje relativně levné a rychle dostupné řešení obrany, které by mohlo doplňovat mnohem dražší systémy s velkými raketami jako je třeba německý IRIS-T SLM. První zkušební let prototypu s raketami by měl proběhnout ještě letos. Operační nasazení je v plánu už na rok 2027.