Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

  • Společnost Baykar připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS
  • Ten by mohl operovat z lodi TCG Anadolu
  • MIUS by měl unést výzbroj o váze 1,5 tuny a pohybovat se rychlostí až Mach 1,4

Turecko se v posledních letech ukazuje jako přední výrobce bojových dronů. Nejde přitom jen o plané snahy. Se svými drony sbírá úspěchy v regionálních konfliktech, za velké pozornosti světových médií. Jedním z hlavních „tahounů“ v oblasti dronů je v Turecku společnost Baykar Makina, která je výrobcem populárního bojového dronu Bayraktar TB2.

Ten má za sebou vesměs úspěšné nasazení v turecko-kurdském  konfliktu, v Libyi, Sýrii, v konfliktu o Náhorní Karabach a na Ukrajině. Jde o dron kategorie MALE, tj. medium-altitude long-endurance. Tyto stroje mohou létat ve výškách 3 až 9 kilometrů, přičemž typicky vydrží ve vzduchu 24 až 48 hodin.

Baykar v těchto dnech oznámil, že pokročí v technologickém vývoji dronů. Připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS, který bude kombinovat turecké pokročilé technologie zbraňových systémů a autonomního řízení letounu s ukrajinskými tryskovými motory.

MIUS by mohl operovat z lodi TCG Anadolu

Společnost již představila koncept nového letounu. Z dostupných obrázků je patrné, že by MIUS mohl operovat z lodi TCG Anadolu, kterou by brzy mělo získat turecké námořnictvo.

Klepněte pro větší obrázek

TCG Anadolu (L-400) je velká výsadková loď (Amphibious assault ship), jejíž design je shodný se španělskou lodí Juan Carlos I. Taková plavidla obvykle přepravují menší výsadková plavidla či vznášedla anebo vrtulníky.

TCG Anadolu může rovněž konfigurována jako lehká letadlová loď. Původně z ní měly operovat letouny F-35 Lightning II, ale USA zablokovaly jejich export do Turecka. Namísto toho by loď mohla nést desítky bojových dronů, případně vyvíjený turecký lehký tryskový bojový letoun TAI Hürjet.

Pokud jde o tryskový bojový dron MIUS, měl by operovat ve výškách přes 12 kilometrů, rychlostí až Mach 1,4.  Měl by unést výzbroj o váze 1,5 tuny, včetně střel vzduch-vzduch, chytrých pum a střel s plochou dráhou letu.

Stroj bude vybaven turbodmychadlovým proudovým motorem AI 25 od ukrajinské společnosti Ivchenko Progress. MIUS by měl být schopný operovat autonomně, buď samostatně anebo společně s letouny F-16 a pokročilejšími pilotovanými stroji.

Diskuze (43) Další článek: Po pandemické přestávce se opět vrací pražský Maker Faire. Ukažte svůj DIY projekt

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Létání, Drony, Ukrajina, Armáda, Turecko, Válka na Ukrajině, Loď, Endurance, Mach, Váha, Letoun, Sýrie, Libye, Výzbroj, Postrach, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

** iOS 16 naučí novým kouskům i starší iPhony ** Jednoznačně nejvíc se nám líbí zamykací obrazovka ** Potěší i editace iMessage nebo zrušení odeslání e-mailu

Adam Kos
Uživatelské prostředíiOS
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně