Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

  • Společnost Baykar připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS
  • Ten by mohl operovat z lodi TCG Anadolu
  • MIUS by měl unést výzbroj o váze 1,5 tuny a pohybovat se rychlostí až Mach 1,4

Turecko se v posledních letech ukazuje jako přední výrobce bojových dronů. Nejde přitom jen o plané snahy. Se svými drony sbírá úspěchy v regionálních konfliktech, za velké pozornosti světových médií. Jedním z hlavních „tahounů“ v oblasti dronů je v Turecku společnost Baykar Makina, která je výrobcem populárního bojového dronu Bayraktar TB2.

Ten má za sebou vesměs úspěšné nasazení v turecko-kurdském  konfliktu, v Libyi, Sýrii, v konfliktu o Náhorní Karabach a na Ukrajině. Jde o dron kategorie MALE, tj. medium-altitude long-endurance. Tyto stroje mohou létat ve výškách 3 až 9 kilometrů, přičemž typicky vydrží ve vzduchu 24 až 48 hodin.

Baykar v těchto dnech oznámil, že pokročí v technologickém vývoji dronů. Připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS, který bude kombinovat turecké pokročilé technologie zbraňových systémů a autonomního řízení letounu s ukrajinskými tryskovými motory.

MIUS by mohl operovat z lodi TCG Anadolu

Společnost již představila koncept nového letounu. Z dostupných obrázků je patrné, že by MIUS mohl operovat z lodi TCG Anadolu, kterou by brzy mělo získat turecké námořnictvo.

Klepněte pro větší obrázek

TCG Anadolu (L-400) je velká výsadková loď (Amphibious assault ship), jejíž design je shodný se španělskou lodí Juan Carlos I. Taková plavidla obvykle přepravují menší výsadková plavidla či vznášedla anebo vrtulníky.

TCG Anadolu může rovněž konfigurována jako lehká letadlová loď. Původně z ní měly operovat letouny F-35 Lightning II, ale USA zablokovaly jejich export do Turecka. Namísto toho by loď mohla nést desítky bojových dronů, případně vyvíjený turecký lehký tryskový bojový letoun TAI Hürjet.

Pokud jde o tryskový bojový dron MIUS, měl by operovat ve výškách přes 12 kilometrů, rychlostí až Mach 1,4.  Měl by unést výzbroj o váze 1,5 tuny, včetně střel vzduch-vzduch, chytrých pum a střel s plochou dráhou letu.

Stroj bude vybaven turbodmychadlovým proudovým motorem AI 25 od ukrajinské společnosti Ivchenko Progress. MIUS by měl být schopný operovat autonomně, buď samostatně anebo společně s letouny F-16 a pokročilejšími pilotovanými stroji.

Diskuze (43) Další článek: Po pandemické přestávce se opět vrací pražský Maker Faire. Ukažte svůj DIY projekt

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,