Týden po tragické havárii čínského Boeingu 737 se podařilo najít obě černé skříňky

V pondělí 21. března havarovalo v Číně letadlo Boeing 737-800 letící na pravidelné vnitrostátní lince MU5735 z města Kchun-ming (KMG) do Kantonu (CAN). Týden po tragické události je zřejmé, že ji nikdo ze 123 pasažérů a 9 členů posádky nepřežil.

Situaci podrobně sleduje server The Aviation Herald, který již od roku 2008 zveřejňuje zprávy o nehodách a incidentech v komerčním letectví. Dle jeho informací se letadlo zřítilo do hornatého terénu krátce před zahájením sestupu na přistání. Když na místo nehody dorazila pátrací a záchranná jednotka, nenašla žádné přeživší.

Havárie letu MU5735

Na vyšetřování havárie se nyní podílí Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC), který spolupracuje s firmou Boeing a výrobcem motorů CFM. Trosky letadla se nacházejí na dvou místech – na jedné a druhé straně kopce. Z dosavadních informací vyplývá, že let MU5735 odstartoval 21. března ve 13:16 místního času z Kchun-mingu a ve 14:17 vstoupil do letového prostoru Kantonu, přičemž se pohyboval ve výšce 8900 metrů (29 100 stop).

Ve 14:20 letový dispečer zaznamenal, že letadlo prudce klesá. Pokoušel se opakovaně kontaktovat posádku, která však na jeho výzvy nereagovala. O tři minuty později letadlo zmizelo z radaru. Trosky stroje, který během šesti let od uvedení do provozu nalétal 18 239 hodin v 8 986 letových cyklech, pak byly nalezeny nedaleko jihočínského města Wu-čou.

Na tiskovém brífinku ve středu 23. března CAAC oznámil, že se podařilo najít jednu ze dvou černých skříněk. Dodal, že zařízení bylo značně poškozené a v tu chvíli nebylo jasné, zda se jedná o záznamník letových údajů (FDR) nebo záznamník hlasu v kokpitu (CVR).

Hledání černých skříněk

CAAC dále uvedl, že komunikace a řízením letového provozu byla až do ztráty spojení normální – nebylo zaznamenáno žádné tísňové volání ani hlášení o potížích. Počasí bylo příznivé. Kapitán měl nalétáno celkem 6709 hodin, první důstojník 31 769 hodin a druhý důstojník 556 hodin. Letadlo bylo v letuschopném stavu a veškerá údržba byla prováděna v přísném souladu s předpisy a požadavky.

Na třetí tiskové konferenci Čínský úřad pro civilní letectví oznámil, že ačkoli je černá skříňka značně poškozená, paměťová jednotka vypadá neporušeně. Ukázalo se, že se jedná o záznamník hlasu v kokpitu, jež byl následně odeslán do Pekingu ke stažení záznamů.

Ve čtvrtek 24. března pátrací a záchranné týmy oznámily, že prohledaly 46 000 metrů čtverečních a ve snaze najít druhou černou skříňku rozšiřují prohledávanou oblast. Kromě dalších trosek se jim povedlo lokalizovat a vyzvednout části motorů.

Obě černé skříňky byly nalezeny

Tentýž den bylo oznámeno nalezení více než metrového kusu trosek asi 12 kilometrů západně od místa nehody a asi 3,2 kilometrů jihovýchodně od poslední polohy ohlášené systémem ADS-B. Je třeba zdůraznit, že v tuto chvíli nevíme, zda se tato část letadla oddělila ještě před, nebo až během střemhlavého pádu.

V pátek 25. března oznámil CAAC nalezení a vyzvednutí převodové skříně motoru i hlavního podvozku. Některé části letadla údajně vykazovaly stopy po požáru. Ukázalo se také, že paměťový čip ze záznamníku hlasu v kokpitu je poškozený a musí být odeslán výrobci k opravě. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné odhady, kdy bude možné data stáhnout.

Zásadní okamžik přišel v neděli 27. března, kdy se asi 1,5 metru pod povrchem povedlo nalézt a vyzvednout druhou černou skříňku se záznamy letových údajů. Zdá se, že jednotka je relativně neporušená a byla odeslána do Pekingu ke stažení dat. Navzdory nebezpečí sesuvu půdy z kopce po dešti pokračují vyprošťovací činnosti – dosud bylo vyzvednuto 33 777 předmětů. Všechny osoby, nacházející se v době havárie na palubě, byly oficiálně prohlášené za mrtvé.

Diskuze (4) Další článek: Dodávky DPD měří kvalitu ovzduší v Praze. Na webu zjistíte, jestli můžete vyvětrat

Témata článku: Technika, Čína, Letadla, Létání, Boeing, Skříň, Katastrofy, CFM, FDR, Místo nehody, Kopec, Kanton, CAAC, Černé skříňky, Záznamník, The Aviation Herald, CVR, Trosky, Letadlo, Peking, Can, Civilní letectví, Havárie, Kchun-mingSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

** Počet družic Starlink dál roste ** SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin ** Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Petr Kubala
UkrajinaStarlinkSpaceX