Staré a stále opakované myšlenkové pochody.> Nutnost změny trajektorie daleko od Země je dána našimi současnými možnostmi, prostě nemáme lodě, pohony a zbraně*, které by udělaly s velkým tělesem rychlý proces. > Bohužel zatím je velký problém i s tím, vyslat k nějakému vzdálenému objektu zařízení, které bude dostatečně účinné. Vše je jen v teoretické rovině bez jakékoliv zkoušky a vlastně chybí i mnoho postupů a znalostí.Stručně, dnes jsme proti větším objektům bezbranní a bude to trvat tak dlouho, dokud ekoaktivistům a pacifistům bude vadit vývoj mocných zbraní a mobilních reaktorů, které jediné mohou dodat dostatek šťávy výkonným iontovým / fúzním motorům (jak na cestu, tak v cílovém umístění). Jejich vývoj pokračuje jenže na vše je třeba dlouhý schvalovací proces, pak zmínění aktivisté (kterým vadí i oxid plutoničitý do RTG), takže ani na ISS se toho moc neotestuje, dále ochrana mrtvých těles, na kterých klidně mohou testy probíhat a určitě schází také $. Není divu, když hromada „demokratických socialistů” (blábol století) chce neustále investovat do sociální, klimatické a bůhvíjaké spravedlnosti (na úkor schopných, pokročilých s odpovědností pochopitelně) není divu.* Nukleární zbraň (fúzní - vodíková) ve vesmíru tvoří při explozi kouli, která ovlivňuje okolí tlakem zářením (epicentrum samozřejmě rozkládá hmotu na energii s poměrně značnou účinností). Díky tomu, že ve vesmíru není přítomno médium pro tlakovou vlnu, vždy je k dispozici jen záření. Pokud však v rychlém sledu v blízkosti nebezpečného objektu začnu odpalovat řekněme 150 MT nálože, postupně začne docházet i u velkého tělesa (+500 m v průměru) k dostatečné změně trajektorie. Ani zde by to nebylo možné provádět přímo u Země, ale vzdálenost nutná k započetí ovlivňování nemusí být tak astronomická jako u různých plachet, gravitačních traktorů nebo u „motorů” umístěných a ukotvených na povrchu (tam se myslím uvažovalo s malým, ale soustavným tahem iontových jednotek - které ovšem bude s těží pohánět solární panel, malá tělesa často rotují a jejich pozice ke Slunci je málokdy ideální).
naozaj nechápem tých 45 mínusiek, píšeš reálne veci, ktoré by jadroví/zbraňoví fyzici už dávno mali mať dostatočne premyslené. Napriek absencii média pri asteroide by silné výbuchy desiatok Mt dodali šutru dosť energie, samotné megatonové bomby veľa nevážia..o to viac by tam mohlo byť nejakého balastu, ktorý by sa pri výbuchu o ten asteroid oprel. V dostatočne veľkej vzdialenosti od nás to bude mať určite účinok na zmenu dráhy, ktorý by postačoval na odklon.Alebo možno dostatočne veľké konvenčné nálože-tam sa hmota nevyparí.
"měli být vyslány sondy"...???
Pokud bude sledování potenciálně nebezpečných asteroidů sabotovat ten pán s přebujelým egem, za potlesku jeho tisíců užitečných idiotů, (pro které jsou astronomové trapáci s kukátky, potažmo, Země přece nemůže zůstat skanzenem), tak se nějaké systémové obrany naší planety těžko dočkáme. A ne. Jakkoliv si to někteří představují jako Hurvínek valku, tak rozsáhlý systém pozemských observatoří pro sledování oblohy nejde nahradit satelity, ani rychle a už vůbec ne levně...
Gravitačním čím, prosím???
"V první řadě roztřídit asteroidy podle toho, za kolik let se přiblíží k Zemi."Pri takom mnostve malych telies je dost problem vypocitat presne drahy na niekolko rokov dopredu. Ich draha nieje stala ale priebezne sa meni podla toho ako prechadzaju gravitacnymi polami inych objektov, zrazkami s inymi objektami , tie maju vplyv zmeny v Slnecnom cykle (vetre castic) a podobne. Inak povedane teraz vypocitate ze o 5 rokov do nas vrazi asteroid A , potom o 6 rokov asteroid B.A nakoniec nas netrafi ani A ani B . Zato o 2 roky nas realne trafi asteroid C ktory v povodnom modeli nebol vobec zapocitany...
velmi me stve, ze zadna zeme, natoz UN, nema pripravenou alespon jednu jadernou hlavici o dostaecne sile s potrebnymi senzory a SW, ktera by dokazala potencialni asteroid odklonit, pokud by se po poradilo identifikovat az na posledni chvili. Pritom by to nemuselo byt nejak extra drahe.
nasledok tupoty vo vsetkych vladach.vladnut by mali vylucne ludia intelektualne porovnatelni najlepsimi vedcami
Mno, zajmava myslenka, ale jak bys toho chtel dosahnout? Zrusit demokracii? A jak bys zabranil korupci u takhle inteligentnich lidi? A hlavne, jak bys chtel ty vysoce inteligentni lidi donutit se zabyvat necim tak nudnym jako je politika?
třeba to bude tím, že jaderný výbuchy ve vakuu fungují dost neefektivně a větčinou je jejich výsledkem "brokovnicová střela" nedostatečně malých radioaktivních projektilů.
nieje ziandy problem, aby to buchlo na povrchu, kde to vyparenim skal vytvori reaktivnu silu, alebo to nechat narazom vniknut pod povrch, kde by bol vybuch plne efektivny.podla mna je hodne lepsie kedby zem zasiahla sprcha mensich kamenov, ako jeden poriadne velky. podobne ako vystrel z brokovnice. jednotna strela prevrta dvoch ludim, ale brokova na trocha vacsiu vzdialenost by uz bola pre cloveka nesmrtelna. velmi neprijemna, ale prezili by sme.
jenže tato reaktivní síla nebude moc velká (relativně), bude docela krátkodobá a hlavně, nebude předvídatelná.to za prvé. za druhé tohle je IMHO první myšlenka, která napadne každýho kdo tuhle problematiku začne řešit, a pokaždý když jsem o ní slyšel tak byla zavrnovaná.Podle mě to nebude náhoda. 🙂
Nahoda to nebude. Lidi co tvrdi ze neco nejde, je vzdycky mnohem vic nez tech co tomu rozumi :)
V tomhle případě lidi co tomu nerozumí vštěinou říkají že to jde 😀
s dostatecnym predstihem staci i malinky stouchanec libovolnym smerem a asteroid nas netrefi
cetl pomerne obsahlou studii, kde jako nejlepsi vychazela neutronova bomba o co nejvetsi sile, idealne vice nez 100Mt. takova hlavice uz dokaze predat poteebny impuls na to, aby doslo k sice mirne, ale nezanedbatelne zmene trajketorie. samozrejme idealne je jich odpalit co nejvice.
myslim ze to je tato: https://arc.aiaa.org/doi/10.2514/6.2004-1439...
Tak práve jadrový výbuch na povrchu asteroidu nespraví vôbec nič dobré. Buď ten kameň rozbije len čiastočne a na Zem dopadnú ešte ničivejšie rádioaktívne kusy, alebo v lepšom prípade nespraví vôbec nič. Jadrovými hlavicami na asteroid jedine tak v sci-fi :)Al inak máte pravdu v tom, že by sa mohla nejaká medzinárodná organizácia trochu viac zaoberať riešením takejto hrozby.
A k cemu by tam ta hlavice byla? Jaderny vybuch ve vesmiru je uplne jiny nez na zemi. I nejsilnejsi jaderna bomba by tam byla jen psouk a trocha radiace by s kusem skaly nijak nehla... O tom "dostihnout" asteroid, letici i jen prumernou rychlosti 17km/s si taky muzeme nechat skoro jen zdat.
myslim ze ak ten asteroid leti na nas, dobehnut by ho nemal byt az taky problem 😀
Prakticky ho(te) dobehne, i kdyz pobezis na opacnou stranu 😀
Takove řešení je už dávno pasé. Na základě výzkumů sond, které zblízka zkoumaly různé planetky a komety, se dělaly simulace a zjistilo že použití jaderné nálože by nadělalo víc škody než užitku. Nehomogennost takových těles totiž nezaručuje jejich rozpad na dostatečně malé kusy, které by navíc dopadaly na Zemi silně radioaktivní.Dnes má mezi vědci největší podporu odklonění dráhy tělesa. Nejjednodušší by to bylo pomocí impulsu "raketového tahače".
nuklearna bomba moze byt pripravena v krajnom pripade aj za par tyzdnov, na rozdiel od tahaca ktory nieje este ani koncept.clanok je aj o tom, zeby bolo fajn nieco riesit este predtym ako je teleso v gravitacnom poli zeme. akby bolo dostatocne daleko, tak by nevadilo ani priame odpalenie, pretoze uz male odchylenie drahy trosiek by viedlo k draham mimo nasu gravitaciu, tj by na zem nespadli.radiacia nieje zasadny problem, pokial viem, mesiac po vybuchu uz behali po hirosime amici a zaznamenavali nasledky.
Jaderná nálož musí mít stejně nosič a představa, že se využije stávající ICBM je iluzorní. Tudíž je méně technologicky náročnější použít a pro kosmický tahač upravit nějaký stávající konvenční nosič, než ještě k tomu řešit jadernou hlavici...
ani nahodou. ten kozmicky tahac by musel so sebou niest velmi vela paliva aby s nejakym velkym kamenom aspon trochu pohol. to je naozaj jednoduchsie zasrobovat par tonovu vodikovu bombu na falcon heavy
prectete si toto: https://arc.aiaa.org/doi/10.2514/6.2004-1439...
Děláš ze sebe idiota pod každým článkem, kam se vyzvracíš 😀
napiste to tem vedcum: https://arc.aiaa.org/doi/10.2514/6.2004-1439...
Jaderné hlavice na šutráky v Kosmu? Zbláznil jste se? Lidi to potřebují proti sobě ... 😝
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.