NASA | Mimozemský život | Exoplanety

U blízké hvězdy objevili sedm planet podobných Zemi. Některé mohou být obyvatelné

  • Astronomové objevili u hvězdy sedm planet podobných Zemi
  • Jedná se o jeden z nejpočetnějších planetárních systémů
  • Na třech planetách mohou být podmínky k životu

Astronomové objevili naprosto unikátní systém TRAPPIST-1, který je od nás vzdálený 40 světelných let směrem v souhvězdí Vodnáře.

Už samotná mateřská hvězda je zvláštní. TRAPPIST-1 má hmotnost jen 8 % Slunce a velikostí se blíží spíše Jupiteru. Okolo hvězdy obíhá 7 planet. Všechny se poskládaly do vzdálenosti pouhých 9 milionů kilometrů od hvězdy. Dráhy některých planet dělí jen milion kilometrů.

Všechny planety jsou co do velikosti i hmotnosti velmi podobné Zemi. Šest z nich by mohlo být kamennými světy. Sedmá a nejvzdálenější bude pravděpodobně spíše ledovým světem.

Jsou obyvatelné?

Astronomové okolo hvězdy definují tzv. obyvatelnou oblast. Jedná se o oblast, ve které by případná planeta o velikosti Země měla mít podmínky vhodné k udržení vody v kapalném skupenství.

Tři nejbližší planety budou pravděpodobně příliš horké a nejvzdálenější zase příliš chladná. V pořadí od hvězdy čtvrtá, pátá a šestá planeta by ale mohly mít podmínky vhodné k životu. Samozřejmě nevíme nic o složení atmosfér planet.

Podle dřívějších studií ale TRAPPIST-1 v minulosti vyzařovala více záření, takže obyvatelná oblast byla jinde než dnes. Z povrchu některých planet se tak mohla voda už dávno vypařit.

Jméno podle dalekohledu

TRAPPIST je belgické pivo. Název planetárního systému má skutečně belgické kořeny ale odvozen je od malého belgického dalekohledu TRAPPIST (TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescopem). Dalekohled se nachází v Maroku a v Chile. První tři exoplanety objevil už vloni chilský TRAPPIST. Další čtyři zářezy si pak na své konto připsal kosmický dalekohled Spitzer. Na objevu se ale podílely i další dalekohledy z celého světa.

Unikátní způsob zvážení planet

Astronomové většinu exoplanet nevidí. Mohou ale pozorovat jejich vliv na mateřskou hvězdu. Planety v systému TRAPPIST-1 byly objeveny tranzitní metodou. Planeta z našeho pohledu přechází (tranzituje) před svou hvězdou, čímž způsobí nepatrný pokles její jasnosti.

Z tranzitů exoplanety je možné odvodit její velikost (poloměr). Údaje o hmotnosti obvykle astronomové získávají z posuvu spektrálních čar. Současné přístroje ale na malé planety zatím obvykle nestačí. V případě TRAPPIST-1 vědci využili toho, že se planety nachází velmi blízko od sebe. Jak obíhají okolo hvězdy, vzájemně se gravitačně ovlivňují. To se projeví v časech tranzitů, ke kterým dochází nepravidelně. Velikost „odchylky“ je závislá na hmotnostech planet.

Diskuze (25) Další článek: V Norsku už se dostal podíl elektromobilů na 37 %, v prodeji je celkem 15 různých modelů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Mimozemský život, Exoplanety, Jupiter, Dalekohledy, Planeta, Vzdálená hvězda, Transit, TRAPPIST, Zářez, Astronom, Spitzer, Vodnář, Unikátní způsob, Kamenný svět, Podobná hvězda, Obyvatelé, Planetární systém, Obyvatelná oblast, Mateřská hvězda, Složení atmosfér, Kapalné skupenství


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 44

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 86

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 126

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 67

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 64