U omikronu je až o polovinu menší šance na „dlouhý covid“ než u delty

Vědci z Kings College London se zabývali dlouhodobými zdravotními následky – takzvaným „dlouhým covidem“ („long COVID“) – po prodělání covidu-19 u dospělých očkovaných. Výsledky studie publikovali minulý týden v odborném časopise The Lancet.

Zjistili, že v období omikronové vlny byla pravděpodobnost vzniku dlouhého covidu přibližně o 20 až 50 % nižší než v předchozím období, kdy dominovala varianta delta. Pravděpodobnost dlouhodobých následků se lišila v závislosti na věku a době od prodělaného očkování.

Dlouhý covid a omikron

Studie ukázala, že v případě nákazy omikronem vyústilo v dlouhý covid přibližně 4,5 % případů. Proti tomu po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 ve verzi delta trpělo dlouhodobými následky přibližně 10,8 % nemocných, tedy více než dvojnásobek.

Ačkoli se tato zpráva může zdát poměrně uklidňující pro ty, kteří prodělali infekci, je celkově jen chabou útěchou. Omikron je totiž výrazně nakažlivější než delta a má citelně vyšší potenciál cirkulovat v populaci. Kvůli tomu se po omikronu může (v absolutních číslech) potýkat s dlouhým covidem více lidí než po deltě.

Pro účely studie vědci zkoumali údaje 56 003 dospělých osob z Velké Británie, které se poprvé nakazily virem SARS-CoV-2 během omikronové vlny, a od 41 361 lidí, jež se poprvé nakazili v období dominující delty.

Omikron znamená menší šanci

Jako „dlouhý covid“ byly definovány nové nebo přetrvávající příznaky hlášené samotnými účastníky čtyři týdny nebo déle po začátku akutního onemocnění, což odpovídá pokynům National Institute for Health and Care Excellence.

Když výzkumníci zohlednili věk, dobu od očkování a další faktory související se zdravím, ukázalo se, že pravděpodobnost vzniku dlouhého covidu po nákazou omikronem je přibližně o 23 % až 50 % menší ve srovnání s nákazou deltou.

V rámci objektivity musíme konstatovat, že odkazovaná studie má své nedostatky, z nichž nejzřetelnější je, že vychází z údajů o příznacích, které nahlásili samotní účastníci. Navíc nijak nezohledňuje ani nezkoumá závažnost dlouhodobých následků. Rovněž nebyl k dispozici dostatek údajů, aby bylo možné zabývat se mírou výskytu dlouhého covidu u neočkovaných osob.

Zásadní jsou absolutní čísla

Docent na lékařské fakultě Exeterské univerzity David Strain také zdůrazňuje, že studie byla provedena během vlny způsobené virem v mutaci BA.1. Následné subvarianty, včetně BA.2, BA.2.12.1 a aktuálně stoupajících BA.4 a BA.5, mohou mít z dlouhodobého hlediska odlišné následky.

Kdyby se potvrdilo, že 4,5 % nakažených bude čelit dlouhodobým následkům, znamenalo by to, že se dlouhý covid projeví u mnoha lidí. To „vytváří významnou zátěž pro systém veřejného zdraví v souvislosti s tímto onemocněním“ dodává Strain.

Claire Steves z Kings College London. uvedla: „Zdá se, že u varianty omikron je pravděpodobnost, že způsobí dlouhý covid, podstatně nižší než u předchozích variant, ale přesto 1 z 23 lidí, kteří onemocní covidem-19, bude mít příznaky déle než čtyři týdny.“

Diskuze (8) Další článek: I stůl může být cool. Recenze polohovatelného počítačového stolu SPC Gear GD700E

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Velká Británie, SARS-CoV-2, Mutace, COVID, Delta, Nákaza, Následek, Studie, Malá šance, Exeterská univerzita, PravděpodobnostV nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb