U omikronu je až o polovinu menší šance na „dlouhý covid“ než u delty

Vědci z Kings College London se zabývali dlouhodobými zdravotními následky – takzvaným „dlouhým covidem“ („long COVID“) – po prodělání covidu-19 u dospělých očkovaných. Výsledky studie publikovali minulý týden v odborném časopise The Lancet.

Zjistili, že v období omikronové vlny byla pravděpodobnost vzniku dlouhého covidu přibližně o 20 až 50 % nižší než v předchozím období, kdy dominovala varianta delta. Pravděpodobnost dlouhodobých následků se lišila v závislosti na věku a době od prodělaného očkování.

Dlouhý covid a omikron

Studie ukázala, že v případě nákazy omikronem vyústilo v dlouhý covid přibližně 4,5 % případů. Proti tomu po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 ve verzi delta trpělo dlouhodobými následky přibližně 10,8 % nemocných, tedy více než dvojnásobek.

Ačkoli se tato zpráva může zdát poměrně uklidňující pro ty, kteří prodělali infekci, je celkově jen chabou útěchou. Omikron je totiž výrazně nakažlivější než delta a má citelně vyšší potenciál cirkulovat v populaci. Kvůli tomu se po omikronu může (v absolutních číslech) potýkat s dlouhým covidem více lidí než po deltě.

Pro účely studie vědci zkoumali údaje 56 003 dospělých osob z Velké Británie, které se poprvé nakazily virem SARS-CoV-2 během omikronové vlny, a od 41 361 lidí, jež se poprvé nakazili v období dominující delty.

Omikron znamená menší šanci

Jako „dlouhý covid“ byly definovány nové nebo přetrvávající příznaky hlášené samotnými účastníky čtyři týdny nebo déle po začátku akutního onemocnění, což odpovídá pokynům National Institute for Health and Care Excellence.

Když výzkumníci zohlednili věk, dobu od očkování a další faktory související se zdravím, ukázalo se, že pravděpodobnost vzniku dlouhého covidu po nákazou omikronem je přibližně o 23 % až 50 % menší ve srovnání s nákazou deltou.

V rámci objektivity musíme konstatovat, že odkazovaná studie má své nedostatky, z nichž nejzřetelnější je, že vychází z údajů o příznacích, které nahlásili samotní účastníci. Navíc nijak nezohledňuje ani nezkoumá závažnost dlouhodobých následků. Rovněž nebyl k dispozici dostatek údajů, aby bylo možné zabývat se mírou výskytu dlouhého covidu u neočkovaných osob.

Zásadní jsou absolutní čísla

Docent na lékařské fakultě Exeterské univerzity David Strain také zdůrazňuje, že studie byla provedena během vlny způsobené virem v mutaci BA.1. Následné subvarianty, včetně BA.2, BA.2.12.1 a aktuálně stoupajících BA.4 a BA.5, mohou mít z dlouhodobého hlediska odlišné následky.

Kdyby se potvrdilo, že 4,5 % nakažených bude čelit dlouhodobým následkům, znamenalo by to, že se dlouhý covid projeví u mnoha lidí. To „vytváří významnou zátěž pro systém veřejného zdraví v souvislosti s tímto onemocněním“ dodává Strain.

Claire Steves z Kings College London. uvedla: „Zdá se, že u varianty omikron je pravděpodobnost, že způsobí dlouhý covid, podstatně nižší než u předchozích variant, ale přesto 1 z 23 lidí, kteří onemocní covidem-19, bude mít příznaky déle než čtyři týdny.“

Diskuze (11) Další článek: I stůl může být cool. Recenze polohovatelného počítačového stolu SPC Gear GD700E

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Výzkum, COVID-19, Velká Británie, SARS-CoV-2, Mutace, Malá šance, Následek, Pravděpodobnost, Studie, Delta, Exeterská univerzita, Nákaza, COVIDHrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled