U Venuše se potkávají dvě sondy. Každá letí jinam

  • V průběhu 33 hodin minou Venuši dvě, respektive dokonce tři sondy
  • Jedna letí ke Slunci, druhá k Merkuru
  • Fotografie Venuše ve vysokém rozlišení však nebudou

Okolo Venuše v průběhu 33 hodin prolétly dvě sondy. Vlastně tři. První byla v pondělí v 6:42 našeho času ve vzdálenosti 8 tisíc kilometrů evropská sonda Solar Orbiter. Do vesmíru odstartovala vloni v únoru.

Průlety okolo Venuše mají sondu dostat do blízkosti Slunce a také na skloněnou dráhu tak, aby mohla pozorovat sluneční póly. Kromě Venuše proletí Solar Orbiter na konci listopadu okolo Země. 

Klepněte pro větší obrázek
Dráha sondy Solar Orbiter a to včetně průletů okolo Země a Venuše. Foto: Phoenix7777CC BY-SA 4.0

Druhou sondou je BepiColombo. Ve skutečnosti jde o dvě sondy – jednu postavila rovněž Evropská kosmická agentura, druhou Japonská kosmická agentura.

Obě sondy letí společně k Merkuru. Do vesmíru odstartovaly v říjnu 2018. Za sebou už mají průlet okolo Země a jeden průlet okolo Venuše, k němuž došlo v říjnu 2020. Nyní čeká BepiColombo druhá a poslední návštěva Venuše. Planetu mine ve vzdálenosti jen 552 kilometrů. Stane se tak v úterý v 15:52 našeho času.

V říjnu se pak uskuteční první ze šesti průletů okolo Merkuru. V prosinci 2025 bude sonda navedena na oběžnou dráhu planety.

Evropská sonda Mercury Planetary Orbiter (MPO) se zaměří na celkový průzkum Merkuru. Japonská kolegyně Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) bude obíhat po odlišné dráze a zkoumat magnetické pole Merkuru.

Fotografie (ne)budou

Fotografie Venuše ve vysokém rozlišení nebudou. Solar Orbiter musí zůstat obrácený ke Slunci a hlavní kamera na palubě BepiColombo je stíněna přeletovým modulem, který dopraví obě zmíněné sondy na oběžnou dráhu Merkuru.

Úplně bez fotografií ale rendezvous nebude. Pracovat bude dvojice kamer na přeletovém modulu. Poskytnou snímky v rozlišení 1024 x 1024 pixelů a na modulu jsou umístěny tak, aby zachytily také sluneční panely a antény sondy.

Během nejtěsnějšího přiblížení bude Venuše vyplňovat celé zorné pole, ale jakmile sonda změní svou orientaci, bude planeta vidět za konstrukčními prvky sondy.

Diskuze (2) Další článek: Lehká jako pírko. Sluchátka Huawei FreeBuds 4 v uších ani neucítíte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, ESA, Venuše, BepiColombo, Mercury Planet Orbiter, Solar, Vysoké rozlišení, Fotografie, Průlet, Merkur, Solar Orbiter, SondaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy