Uber nabídne možnost svézt se na elektrickém mopedu. Zatím jen v Paříži

Firma Cityscoot, která je provozovatelem první samoobslužné půjčovny elektrických skútrů v Paříži, zahájila spolupráci s Uberem. Cílem je poskytnout další možnost mobility ve francouzském hlavním městě.

Uber dle tiskové zprávy přidá do své aplikace elektrické mopedy. Od listopadu tak budou mít zákazníci na území Paříže k dispozici čtyři tisíce skútrů provozovaných francouzským startupem Cityscoot, které bude možné rezervovat a zaplatit přímo v aplikaci Uberu.

Uber není jen taxík

Přidání elektrických mopedů je dalším krokem Uberu ve snaze o zlepšení individuální dopravy v rámci velkých měst. Konkrétně v Paříži je v aplikaci integrován i systém městské hromadné dopravy, takže zákazníci mohou porovnávat, který druh přepravy je pro ně nejvýhodnější jak z hlediska ceny, tak i z pohledu času předpokládaného příjezdu do cíle.

Klepněte pro větší obrázek 
V Paříži se s Uberem bude možné svézt na elektrickém mopedu Cityscoot

Skútry Cityscoot budou alternativou k osobním autům a sdíleným jízdním kolům – zobrazí se v nabídce možností po zadání startu a cíle plánované cesty. Cena zůstává stejná, jako při objednávce přes platformu poskytovatele, tedy 29 centů za minutu jízdy (cca 7,40 Kč). Platby budou automaticky strhávány v aplikaci Uberu.

Server The Verge, který o novince informoval, klade otázku, zda tímto rozhodnutím Uber nekanibalizuje svůj vlastní byznys. Ptá se, proč by si uživatelé měli volit jízdu autem či na kole, když budou mít k dispozici relativně levné, a přitom rychlé a pohodlné elektrické mopedy. Firma však předpokládá, že si nabízené dopravní prostředky rozdělí trh – například skútry jsou ideální pro cesty dlouhé kolem 4 kilometrů.

Vzájemná výpomoc

„Naše partnerství se společností Uber doplňuje jejich nabídku a umožňuje nám získat větší viditelnost v široké zákaznické základně,“ uvádí v prohlášení generální ředitel Cityscoot Bertrand Fleurose. „Díky pohodlí a snadnému použití našich e-mopedů věřím, že to povede k dalším cestám.“

Klepněte pro větší obrázek 
Elektrické skútry Cityscoot

Cityscoot je zatím posledním provozovatelem půjčovny, jehož dopravní prostředky se zobrazí v aplikaci Uber. V loňském roce takto například v nabídce přibyly elektrické koloběžky Lime. Zákazníci ve francouzské metropoli tak získají nejširší nabídku různých typů přepravy.

Dle tiskové zprávy partnerství s Cityscoot vychází z přesvědčení, že mobilita by měla být sdílena, aby se zmírnilo dopravní zatížení v centrech měst a dopad dopravy na změnu klimatu. Uber nabízí e-mopedy jako další krok k vytyčenému cíli stát se jednotným „kontaktním místem pro všechny dopravní potřeby“.

Pokud se spolupráce osvědčí, mohl by Uber podobně začít párovat své služby i v jiných městech. V Praze se třeba nabízí spolupráce s platformou elektrických skútrů BeRider, kterou letos zprovoznila Škodovka. 

Diskuze (4) Další článek: Musk si poprvé vyzkoušel Starlink a způsobil pozdvižení na Twitteru

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,