Doprava | Francie | Uber

Uber nabídne možnost svézt se na elektrickém mopedu. Zatím jen v Paříži

Uber nabídne možnost svézt se na elektrickém mopedu. Zatím jen v Paříži

Firma Cityscoot, která je provozovatelem první samoobslužné půjčovny elektrických skútrů v Paříži, zahájila spolupráci s Uberem. Cílem je poskytnout další možnost mobility ve francouzském hlavním městě.

Uber dle tiskové zprávy přidá do své aplikace elektrické mopedy. Od listopadu tak budou mít zákazníci na území Paříže k dispozici čtyři tisíce skútrů provozovaných francouzským startupem Cityscoot, které bude možné rezervovat a zaplatit přímo v aplikaci Uberu.

Uber není jen taxík

Přidání elektrických mopedů je dalším krokem Uberu ve snaze o zlepšení individuální dopravy v rámci velkých měst. Konkrétně v Paříži je v aplikaci integrován i systém městské hromadné dopravy, takže zákazníci mohou porovnávat, který druh přepravy je pro ně nejvýhodnější jak z hlediska ceny, tak i z pohledu času předpokládaného příjezdu do cíle.

Klepněte pro větší obrázek 
V Paříži se s Uberem bude možné svézt na elektrickém mopedu Cityscoot

Skútry Cityscoot budou alternativou k osobním autům a sdíleným jízdním kolům – zobrazí se v nabídce možností po zadání startu a cíle plánované cesty. Cena zůstává stejná, jako při objednávce přes platformu poskytovatele, tedy 29 centů za minutu jízdy (cca 7,40 Kč). Platby budou automaticky strhávány v aplikaci Uberu.

Server The Verge, který o novince informoval, klade otázku, zda tímto rozhodnutím Uber nekanibalizuje svůj vlastní byznys. Ptá se, proč by si uživatelé měli volit jízdu autem či na kole, když budou mít k dispozici relativně levné, a přitom rychlé a pohodlné elektrické mopedy. Firma však předpokládá, že si nabízené dopravní prostředky rozdělí trh – například skútry jsou ideální pro cesty dlouhé kolem 4 kilometrů.

Vzájemná výpomoc

„Naše partnerství se společností Uber doplňuje jejich nabídku a umožňuje nám získat větší viditelnost v široké zákaznické základně,“ uvádí v prohlášení generální ředitel Cityscoot Bertrand Fleurose. „Díky pohodlí a snadnému použití našich e-mopedů věřím, že to povede k dalším cestám.“

Klepněte pro větší obrázek 
Elektrické skútry Cityscoot

Cityscoot je zatím posledním provozovatelem půjčovny, jehož dopravní prostředky se zobrazí v aplikaci Uber. V loňském roce takto například v nabídce přibyly elektrické koloběžky Lime. Zákazníci ve francouzské metropoli tak získají nejširší nabídku různých typů přepravy.

Dle tiskové zprávy partnerství s Cityscoot vychází z přesvědčení, že mobilita by měla být sdílena, aby se zmírnilo dopravní zatížení v centrech měst a dopad dopravy na změnu klimatu. Uber nabízí e-mopedy jako další krok k vytyčenému cíli stát se jednotným „kontaktním místem pro všechny dopravní potřeby“.

Pokud se spolupráce osvědčí, mohl by Uber podobně začít párovat své služby i v jiných městech. V Praze se třeba nabízí spolupráce s platformou elektrických skútrů BeRider, kterou letos zprovoznila Škodovka. 

Diskuze (4) Další článek: DevOps, Agile, PRINCE – k čemu je to dobré?

Témata článku: Doprava, Praha, Francie, Uber, Cestování, Sdílená ekonomika, Moped, The Verge, Newsroom, Paříž, Aplikace


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37