Doprava | Autonomní vůz | Uber

Uber to překvapivě vzdává s autonomními vozy – celou divizi prodává startupu Aurora

Uber byl jednou z nejznámějších firem, které aktivně testovaly autonomní automobily v reálném provozu. Ve známost vstoupil mimo jiné i patrně první nehodou samořídícího vozu, při které došlo k zabití chodce. Po vyšetřování, které největší část viny přisoudilo operátorce, jež v okamžiku střetu seděla za volantem, pokračoval Uber v testování.

Takřka jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že divizi Advanced Technologies Group (ATG), zabývající se přepravou osob autonomními vozy, kupuje startup Aurora. Oficiální zdroje neuvádějí cenu, nicméně dle americké televizní stanice CNBC se má jednat o částku ve výši čtyř miliard dolarů (cca 87 miliard korun).

Uber to vzdává?

Divize ATG byla založena v roce 2015 týmem robotiků z Carnegie-Mellonovy univerzity. Uber do ní investoval nemalé finanční prostředky – například v loňském roce se jednalo o miliardu dolarů. Cílem byla snaha o vybudování autonomní taxislužby, která by doplnila flotilu řidičů Uberu.

Uber optimisticky předpokládal, že bude mít do roku 2019 v provozu 13 000 autonomních vozidel a do roku 2022 rozšíří svůj vozový park na 75 000 aut ve 13 městech. To se však – přinejmenším pod touto značkou – už nepodaří splnit. Oficiální zpráva uvádí, že stávající generální ředitel divize Dara Khosrowshahi se stane členem představenstva Aurory. Spolu s ním přejde z Uberu také asi 600 zaměstnanců.

Aurora není ve svém segmentu úplně neznámým jménem. Firmu spoluzakládal Chris Urmson – jeden z původních lídrů projektu samořídících automobilů Googlu, který se později transformoval ve Waymo. Společnost se dosud orientovala především na autonomii nákladních aut.

Krize autonomních vozů

Aurora vyvíjí svůj vlastní autonomní systém Aurora Driver, jež byl dosud integrován do šesti různých typů vozidel včetně sedanů, SUV, minivanů, komerčních dodávek a nákladních vozů. Automobily s ním prý dokážou bez problémů fungovat „dokonce i v hustém městském prostředí“. Aurora nedávno oznámila, že v některých částech Texasu začne testovat vozidla bez řidiče, včetně kamionů.

Prodej divize autonomních vozidel je odrazem nepříznivé situace celého odvětví. Do ní se promítá i probíhající pandemie nového koronaviru, jež způsobila zpoždění a posuny termínů. Například Ford přesunul plány na automatické řízení svých aut z roku 2021 na rok 2022. Také generální ředitel Wayma John Krafcik řekl deníku New York Times, že pandemie zpozdila přípravné práce nejméně o dva měsíce.

Spolu s tím se také pomalu rozplývají plány, podle kterých mělo v nejbližších letech dojít k postupnému pronikání autonomních schopností do sériově vyráběných aut. Dle generálního ředitele analytické a konzultační firmy Boston Consulting Group Briana Collieho nedojde k širší komercializaci samořídících vozidel dříve než v roce 2025 nebo 2026 – tedy minimálně o tři roky později, než se původně předpokládalo.

Diskuze (17) Další článek: Nejhledanější slova na Googlu v roce 2020: Koronavirus, Prymula, Biden a Jak vyrobit roušku

Témata článku: Google, Doprava, Taxi, Autonomní vůz, Uber, Cestování, Ford, Boston Consulting Group, Aurora, ATG, Chris Urmson, Autonomní vozidlo, Vozidlo, Dara Khosrowshahi, Start-up, Wayma John Krafcik, New York Times, CNBC, Dolar, Divize, Generální ředitel, Texas, Celá divize


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle