Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

  • Brno slaví Dny elektronové mikroskopie
  • Třetina světové produkce totiž pochází z Česka
  • Zapnuli jsme také mikroskop, zkuste hádat

Brno je bez nadsázky hlavním městem elektronových mikroskopů, z jihomoravské metropole totiž pochází dobrá třetina světové produkce.

První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech minulého století a dnes na ni navazují zdejší klíčoví výrobci Tescan, Delong Instuments a ThermoFischer Scientific.

Dny elektronové mikroskopie

Troufám si tvrdit, že většina obyvatel Česka nemá vůbec ponětí, že patříme ke světové špičce v oboru, a tak jim to v těchto dnech připomíná osvětová akce Dny elektronové mikroskopie 2021, která myslí doprovodným programem jak na místní, tak skrze přednášky na YouTube i na širokou veřejnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kolorované snímky z elektronových mikroskopů: Zubní nerv, nožka vši dětské a zrnko pylu (Foto zleva: ThermoFischer Scientific, Delong Instruments a Tescan)

Zkuste uhádnout, co to je?

Abychom české tradici také přispěli, dnes se podíváme na drobné detaily několika předmětů z našeho oboru pod drobnohledem a můžete tipovat, co je co. Na jedné kartě bude vždy tajemná věc při velkém přiblížení, no a na druhé v běžném měřítku a s vysvětlením, oč se přesně jedná.

Klepněte pro větší obrázek
Pojďte s námi hádat, co je na snímcích pod lupou 

Jelikož vlastní elektronový mikroskop zatím v redakci nemáme a není to úplně typické zboží, které bychom za pár kaček pořídili na AliExpressu, na předměty se podíváme skrze poněkud levnější inspekční a pájecí lupu pro kutily Andonstar AD407.

1. hádanka

Takže jdeme na to. Toto je první snímek z lupy. Tušíte, co by to mohlo být?

Klepněte pro větší obrázek
Co to může být?

Poznáte, na co se právě díváte? Na dalším listu si to ukážeme v běžném měřítku.

Diskuze (2) Další článek: Výsledky testu 10 webových kamer: Dobrá webka nemusí stát ani tisícovku, za kvalitu si ale připlatíte

Témata článku: Technologie, YouTube, Apple, Česko, Samsung, Tesla, Brno, Mikroskop, Tiskárna, Senarclens, Mikroskopie, Inkoust, Vrstvička, Česká republika, Hádanka, Elektronový mikroskop, Lupa, Computer, Pyl, Acer Spin, Jirka Kuruc, TESCAN, PETG, CMYK, Josef PrůšaPo naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek
U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

** Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec ** Zumwalt nedávno během cesty z Kalifornie na Aljašku proplul dvěma bouřemi ** Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
O tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

O tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

** ABL Space Systems vyvíjí menší raketu pro vynášení družic o celkové hmotnosti 1,3 tuny ** Jeden start vyjde na 12 milionů dolarů ** Raketa ještě neletěla, ale firma přesto získala smlouvu až na 58 startů

Petr Kubala
RaketaVesmírStartupy
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět