Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

  • Brno slaví Dny elektronové mikroskopie
  • Třetina světové produkce totiž pochází z Česka
  • Zapnuli jsme také mikroskop, zkuste hádat

Brno je bez nadsázky hlavním městem elektronových mikroskopů, z jihomoravské metropole totiž pochází dobrá třetina světové produkce.

První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech minulého století a dnes na ni navazují zdejší klíčoví výrobci Tescan, Delong Instuments a ThermoFischer Scientific.

Dny elektronové mikroskopie

Troufám si tvrdit, že většina obyvatel Česka nemá vůbec ponětí, že patříme ke světové špičce v oboru, a tak jim to v těchto dnech připomíná osvětová akce Dny elektronové mikroskopie 2021, která myslí doprovodným programem jak na místní, tak skrze přednášky na YouTube i na širokou veřejnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kolorované snímky z elektronových mikroskopů: Zubní nerv, nožka vši dětské a zrnko pylu (Foto zleva: ThermoFischer Scientific, Delong Instruments a Tescan)

Zkuste uhádnout, co to je?

Abychom české tradici také přispěli, dnes se podíváme na drobné detaily několika předmětů z našeho oboru pod drobnohledem a můžete tipovat, co je co. Na jedné kartě bude vždy tajemná věc při velkém přiblížení, no a na druhé v běžném měřítku a s vysvětlením, oč se přesně jedná.

Klepněte pro větší obrázek
Pojďte s námi hádat, co je na snímcích pod lupou 

Jelikož vlastní elektronový mikroskop zatím v redakci nemáme a není to úplně typické zboží, které bychom za pár kaček pořídili na AliExpressu, na předměty se podíváme skrze poněkud levnější inspekční a pájecí lupu pro kutily Andonstar AD407.

1. hádanka

Takže jdeme na to. Toto je první snímek z lupy. Tušíte, co by to mohlo být?

Klepněte pro větší obrázek
Co to může být?

Poznáte, na co se právě díváte? Na dalším listu si to ukážeme v běžném měřítku.

Diskuze (2) Další článek: Výsledky testu 10 webových kamer: Dobrá webka nemusí stát ani tisícovku, za kvalitu si ale připlatíte

Témata článku: Technologie, Apple, YouTube, Samsung, Česko, Tesla, Brno, Mikroskop, Vrstvička, Josef Průša, Elektronový mikroskop, Senarclens, PETG, Mikroskopie, Tiskárna, Inkoust, CMYK, Pyl, Computer, TESCAN, Acer Spin, Hádanka, Lupa, Česká republika, Jirka KurucO tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

O tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

** ABL Space Systems vyvíjí menší raketu pro vynášení družic o celkové hmotnosti 1,3 tuny ** Jeden start vyjde na 12 milionů dolarů ** Raketa ještě neletěla, ale firma přesto získala smlouvu až na 58 startů

Petr Kubala
RaketaVesmírStartupy
Nový úsvit těžby: Vyplatí se i dnes těžit kryptoměny?

Nový úsvit těžby: Vyplatí se i dnes těžit kryptoměny?

** Kryptoměny jsou na vzestupu a s tím je znovu populární i jejich těžba ** Je to vidět i na nedostatku zboží na počítačovém trhu ** Jak se těží a jaká je návratnost?

Jan Pánek
Články z ComputeruEthereumTěžbaBitcoinKryptoměny
ELONOVINKY: Muskovy tunely v Las Vegas jsou připraveny pro veřejnost
Petr MelechinKarel Dlabač
ElonovinkyBoring CompanyVideo
Průzkumník ve Windows 10 dostane nové ikony složek a disků. Takhle budou vypadat
Vladislav Kluska
Fluent DesignWindows 10Operační systémy