Ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko ve čtvrtek agentuře Reuters sdělil, že Ukrajina plánuje letos v létě nebo na podzim zahájit výstavbu čtyř nových jaderných reaktorů. Země se tímto způsobem snaží nahradit ztrátu energetické kapacity způsobenou válkou s Ruskem.
Dva z bloků – které zahrnují reaktory a související zařízení – budou založeny na zařízení ruské výroby, která chce Ukrajina dovézt z Bulharska, zatímco další dva budou využívat západní technologie od amerického výrobce Westinghouse Electric Corporation.
Chmelnycká jaderná elektrárna
Všechny čtyři reaktory budou postaveny ve Chmelnycké jaderné elektrárně na západě Ukrajiny. V té jsou v současnosti provozovány technologicky identické bloky jako v naší jaderné elektrárně Temelín. Časový plán zmíněný Galuščenkem je ambicióznější než plány dříve nastíněné Kyjevem, který hovořil o zahájení prací někdy v roce 2024, ale nezmiňoval, že by všechny čtyři reaktory mohly být postaveny současně.
„Myslím, že výstavbu zahájíme v létě až na podzim,“ řekl v rozhovoru Galuščenko. „Potřebujeme nádoby,“ dodal s odkazem na tlakové nádoby reaktorů obsahující chladivo jaderného reaktoru, plášť aktivní zóny a aktivní zónu reaktoru, které bude nutné dovézt.
Výstavba třetího a čtvrtého reaktoru ve Chmelnycké jaderné elektrárně byla zahájena v osmdesátých letech minulého století s tím, že budou připojeny k síti v letech 1988 a 1990. Kvůli moratoriu schválenému parlamentem 3. srpna 1990 na další rozšiřování jaderných elektráren se však výstavba těchto dvou bloků zastavila.
Náhrada za Záporožskou jadernou elektrárnu
Od získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 postavila Ukrajina tři nové jaderné reaktory – po jednom v Záporožské, Chmelnycké a Rivenské jaderné elektrárně. V současné době vyrábějí tři jaderné elektrárny na území kontrolovaném Ukrajinou více než 55 % potřebné elektřiny v zemi, ale Kyjev chce tuto kapacitu rozšířit, aby mohl kompenzovat ztrátu největší jaderné elektrárny v Evropě.
Rusko totiž po zahájení rozsáhlé invaze na Ukrajinu na začátku roku 2022 získalo kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou a jejích šest jaderných reaktorů je aktuálně odstaveno. Elektrárna byla více než hodinu ostřelována, načež vypukl požár v nedaleké pětipatrové výcvikové budově.
„Třetím a čtvrtým chmelnyckým blokem chceme kompenzovat Záporoží a nyní jednáme s bulharskými partnery o dvou reaktorech, které chceme převzít,“ řekl Galuščenko. „Kdybychom dnes obdrželi tlakové nádoby reaktorů, myslím, že by trvalo asi 2,5 roku a měli bychom třetí reaktor v provozu.“
Souběžně s výstavbou bloků VVER-1000 sovětské výroby chce Ukrajina zahájit přípravné stavební práce na umístění dvou moderních západních bloků AP-1000. V prosinci podepsaly ukrajinská jaderná společnost Energoatom a Westinghouse dohodu o nákupu zařízení pro 5. blok Chmelnycké jaderné elektrárny.