Ukrajina dostane protiletecké střely Sidewinder. Může je používat různým způsobem

  • Další balíček vojenské pomoc Ukrajinu obsahuje jednu poměrně překvapivou položku
  • Protiletetecké nadzvukové tepelně naváděné střely krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder
  • Ty by mohly nahradit či doplnit tepelně naváděné sovětské rakety R 73 (AA-11 Archer)

Když americká vláda ohlásila další balíček vojenské pomoci pro bojující Ukrajinu, ukázalo se, že obsahuje jednu poměrně překvapivou položku. Protiletetecké nadzvukové tepelně naváděné střely krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder.

Jako obvykle nejsou příliš známé detaily, ani konkrétní počty. Každopádně je jasné, že ukrajinská protivzdušná obrana potřebuje zbraně jako sůl, přičemž střely Sidewinder mohou Ukrajinci používat různým způsobem – pro odpalování z letounů i pro pozemní systémy protivzdušné obrany.

Na prvním místě se nabízí, že Sidewindery nahradí či doplní tepelně naváděné sovětské rakety R 73 (AA-11 Archer) ve výzbroji ukrajinských stíhačů MiG-29 Fulcrum a Su-27 Flanker. Dřívější pokusy o vyzbrojení těchto letounů střelami AIM-120 AMRAAM se ukázaly jako problematické, ale se Sidewindery by to mělo být jednodušší. Jsou podobnější raketám R 73.

Ukrajinské letectvo používá stíhací letouny mimo jiné k lovu ruských dronů, především na drony Shaded-136 íránské provenience. Stal se z toho podstatný prvek obrany proti těmto vražedným strojům. Sidewindery by mohly s drony hodně pomoct.

Taktické bombardéry Suchoj Su-24 Fencer a letouny přímé letecké podpory Suchoj Su-25 Frogfoot, které Ukrajinci rovněž vlastní, jsou pro rakety Sidewinder mnohem méně vhodné. Adaptace na tyto střely by byla komplikovanější a zmíněné letouny nejsou určené k misím, na nichž by mohly takové zbraně efektivně využít.

Sidewindery s pozemními systémy protivzdušné obrany?

Podle dostupných informací je ale ve hře i nasazení Sidewinderů s pozemními systémy protivzdušné obrany. Původem norský systém NASAMS sice může používat Sidewindery, ale pouze v nejnovější variantě AIM-9X Block II. Přizpůsobení starších variant by zřejmě bylo problematické.

Jako mnohem logičtější se rýsuje použití Sidewinderů pro vysoce mobilní pozemní systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD). Právě to Ukrajina akutně potřebuje, především pro obranu v oblastech frontových linií, proti ruským helikoptérám a dronům, které se ukazují jako vážný problém.

Pro takové využití se nabízejí například starší protivzdušné systémy M48 Chaparral. Americká armáda je už nepoužívá, ale stále jsou dostupné, například v Chile, Ekvádoru, Egyptě, Maroku, Tunisu nebo na Tchaj-wanu.

Právě Tchaj-wan by je mohl poskytnout, třeba výměnou za modernější systémy. Rovněž Portugalsko, čili člen NATO, má ve skladech 34 Chaparallů, které vyřadili relativně nedávno, v roce 2018. S jistým úsilím by bylo možné adaptovat pro Sidewindery i další pozemní systémy, například vozidla Supacat v protivzdušné verzi nebo 9K35 Strela-10 (SA-13 Gopher), které dodala i Česká republika.

Není tajemstvím, že Ukrajina strádá značným nedostatkem munice pro protivzdušnou obranu. Předválečné zásoby střel sovětského původu jsou v podstatě pryč. NATO má ale velké množství takových raket, ať už jde o střely AMRAAM nebo právě Sidewindery. Pro Ukrajinu by to měla být zásadní pomoc.

Diskuze (27) Další článek: Arm míří na burzu. Podíl v něm získají AMD, Apple, Intel i Nvidia, ale bude prťavý

Témata článku: , , , , ,