Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

  • USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost
  • O těchto dronech je známo jen velmi málo
  • Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Ukrajina čelí brutální ruské invazi. Země Západu podporují jejich boj s agresorem dodávkami zbraní, které v nejednom případě zahrnují pozoruhodná zařízení. Ukrajina mimo jiné žádá o další drony.

Americké letectvo na tento požadavek zareagovalo mimo jiné i poskytnutím zbrusu nových taktických dronů Phoenix Ghost. V rámci nejnovější dodávky zbraní a vojenského materiálu z USA v hodnotě 800 milionů dolarů jich získá Ukrajina nejméně 121.

O těchto dronech je známo jen velmi málo. Do této doby jen málokdo věděl o jejich samotné existenci. Výrobcem je kalifornská společnost Aevex Aerospace, která odmítá drony Phoenix Ghost jakkoliv komentovat, stejně jako představitelé US Air Force.

Tiskový tajemník amerického Pentagonu John Kirby uvedl, že vývoj těchto dronů sice probíhal již před vpádem Ruska na Ukrajinu, ale Ukrajina se na jeho vývoji nyní podílí, zřejmě formou konzultací. Podle Kirbyho jsou drony Phoenix Ghost velmi vhodné pro použití v tomto konfliktu, obzvláště v bojích na východní Ukrajině. Vývoj dronu bude pokračovat, a to tak, aby byl v souladu s požadavky Ukrajiny.

Primárním účelem je útok

Podle dostupných informací je Phoenix Ghost jednorázový útočný, čili sebevražedný nebo kamikadze dron. Může poskytovat i zpravodajské informace, ale jeho primárním účelem je útok.

V řadě parametrů je zřejmě podobný sebevražedným dronům Switchblade od virginské společnosti AeroVironment, kterých je na Ukrajině už zřejmě kolem tisícovky (100 systémů po cca 10 dronech). Phoenix Ghost by měl být účinný proti pozemním cílům, a to až po středně pancéřované.

Je schopný vertikálního startu. Může letět déle než 6 hodin, díky čemuž může sledovat a přesně ničit cíle na velkou vzdálenost. Infračervené senzory mu dávají schopnost operovat v noci, což by z něj mohlo udělat postrach ruských jednotek. Jsou-li uvedené charakteristiky reálné, měl by být Phoenix Ghost mnohem výkonnějším sebevražedným dronem než jsou drony Switchblade, které se udrží ve vzduchu maximálně 40 minut (pokročilá varianta Switchblade 600).

Velkou předností dronu Phoenix Ghost by měly být nízké finanční náklady. Ještě lepší je, že se velmi snadno ovládá. Operátorům leteckých dronů, kteří mají zkušenosti s jinými typy, stačí jen minimální zaškolení.

Již od počátku ruské agrese americká armáda trénovala ukrajinské operátory s drony Switchblade a výcvikem operátorů dronu Phoenix Ghost na to naváže, v úzké spolupráci s ukrajinskou armádou. Americké letectvo bude detailně sledovat, jak se nový dron osvědčí. V budoucnu by se měl objevit ve výzbroji amerických jednotek.

Titulní ilustrační foto: Pixabay

Diskuze (69) Další článek: Výpočetní karta AMD Instinct MI300 nabídne až 8 jader a superrychlé paměti HBM3

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,