V bojích na Ukrajině se přímo před našima očima mění styl válčení. Kromě nasazování masivního množství dronů a intenzivního elektronického boje se stále častěji prosazují robotické platformy, které operují bez lidské posádky. Tím šetří lidské životy přímo na frontě.
Ukrajinský obranný průmysl v těchto dnech představil inovativní robotický minitank „Lyut,“ což znamená „Vztek.“ Dálkově ovládaný minitank je vlastně mobilní kulometná věž, vyzbrojená tankovým těžkým kulometem PKT 7,62 mm. Lyut má čtyřkolový podvozek s náhonem na všechna kola a je optimalizovaný pro intenzivní bojové úkoly.
Pozoruhodný taktický prvek na bojišti
Mobilní kulometná věž představuje pozoruhodný taktický prvek na bojišti. Může provádět nenápadné diverzní manévry, spustit palbu z nečekaného směru nebo třeba odhalit pozice protivníkových jednotek. Použití takového minitanku by mělo zvýšit dynamiku bojových operací, což je v případě konfliktu, který dostává podobu zákopové války, nepochybně žádoucí.
Minitank Lyut se již dostal z experimentálního konceptu do fáze vývoje prototypů. Momentálně prochází intenzivním testováním, certifikacemi a řešením dílčích problémů, které vyjdou najevo během testů. Testování se týká mimo jiné střelby a její přesnosti, komunikace za podmínek elektronického boje, navigace v různých typech prostředí a výdrže baterií během misí.
Průběžné výsledky testů potvrzují, že Lyut může komunikovat až na 2 kilometry, pokud je v zorném poli. V prostředí s přírodními či umělými překážkami udržuje komunikaci asi do 700 metrů. Komunikační technologie minitanku je obdobou ovládání komerčních dronů. Kulomet minitanku je vybavený kamerami pro zaměřování cílů a zvládá přesnou střelbu na vzdálenost 800 metrů.
Minitank je slušně odolný vůči prostředkům elektronického boje i proti konvenčním zbraním. Díky nízkému těžišti, odolným kolům a dalším prvkům může operovat i pod palbou protivníka. Pancíř Lyutu vydrží palbu standardních ručních zbraní a pro kulomet má k dispozici úctyhodných 550 nábojů. Ovládání je intuitivní, minitank i bojovou věž řídí jediný operátor.