Ukrajinská agentura pro vývoz vojenských technologií Ukrspecexport nedávno představila na prodejním veletrhu vojenských technologií International Defence Exhibition and Conference (IDEX) nový bojový bezpilotní dron, který nese označení Sokil-300.
Veletrh proběhl ve dnech 21. až 25 února 2021 v Abú Zabí, Spojené arabské emiráty a jeho návštěvníci byli prvním mezinárodním publikem, které se s uvedeným dronem setkalo.
Sokil-300 (česky Sokol-300) je bojový dron, který vyvinula ukrajinská společnost Luch Design Bureau se sídlem v Kyjevě, pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Jde o první bojový dron, jehož vývoj a výroba probíhají výlučně na Ukrajině.
Dron má rozpětí křídel 14 metrů a délku 8,57 metrů. Zároveň má maximální vzletovou hmotnost 1 225 kilogramů, unese maximálně 300 kilogramů nákladu a může dosahovat rychlosti až 335 kilometrů za hodinu. Pokud jde o výzbroj, dron nese 4 řízené střely RK-2P s doletem 10 kilometrů.
Motory z Ukrajiny i Rakouska
Jak uvádí společnost Luch, základní verze dronu Sokil-300 bude vybavena motorem MC-500B, který vyrábí ukrajinská společnost leteckých technologií Motor Sič se sídlem v Záporoží.
Nejvíce pokročilou verzi dronu s dlouhým dosahem bude pohánět turbodmychadlový čtyřtaktní letecký motor Rotax 914, který vyrábí rakouská společnost BRP-Powertrain. Tento motor mají například slavné americké drony General Atomics MQ-1 Predator. S motorem Rotax 914 dron vydrží ve vzduchu až 26 hodin a urazí vzdálenost až 3 300 kilometrů.
Oleh Korostyliov z vedení Luch Design Bureau před časem prohlásil, že náklady na vývoj dronu Sokil-300 dosáhnou zřejmě 1,4 až 1,6 milionu dolarů. To je pro Ukrajinu mnohem levnější, než si pořizovat podobné dronové systémy ze zahraničí. Dron pilotují dva pozemní operátoři a jeho role by měla být více průzkumná než bojová.
Luch Design Bureau už mají na svém kontě celou řadu produktů vojenských technologií, jak zbraní, tak i pro jejich ovládání a řízení. Je mezi nimi například řada protitankových systémů a protitankových střel, raketomety, zbraně pro letouny nebo protilodní střely, a také rozmanité řídicí systémy, například pro let, zaměřování i navádění palby. V nedávné době zaujali například protilodní střelou R-360 Neptun.
Titulní foto: Dreddua, CC BY-SA 4.0