Ukrajina představila nový bojový dron Sokil-300. Nese 4 řízené střely s doletem 10 kilometrů

  • Ukrajinská agentura Ukrspecexport nedávno představila nový bojový bezpilotní dron
  • Ten nese označení Sokil-300
  • Dron má rozpětí křídel 14 metrů a délku 8,57 metrů

Ukrajinská agentura pro vývoz vojenských technologií Ukrspecexport nedávno představila na prodejním veletrhu vojenských technologií International Defence Exhibition and Conference (IDEX) nový bojový bezpilotní dron, který nese označení Sokil-300.

Український розвідувально-ударний БПЛА Сокіл-300 КБ ЛУЧ рулить

Zveřejnil(a) Oleksandr Mamay dne Pátek 6. listopadu 2020

Veletrh proběhl ve dnech 21. až 25 února 2021 v Abú Zabí, Spojené arabské emiráty a jeho návštěvníci byli prvním mezinárodním publikem, které se s uvedeným dronem setkalo.

Sokil-300 (česky Sokol-300) je bojový dron, který vyvinula ukrajinská společnost Luch Design Bureau se sídlem v Kyjevě, pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Jde o první bojový dron, jehož vývoj a výroba probíhají výlučně na Ukrajině.

Dron má rozpětí křídel 14 metrů a délku 8,57 metrů. Zároveň má maximální vzletovou hmotnost 1 225 kilogramů, unese maximálně 300 kilogramů nákladu a může dosahovat rychlosti až 335 kilometrů za hodinu. Pokud jde o výzbroj, dron nese 4 řízené střely RK-2P s doletem 10 kilometrů.

Motory z Ukrajiny i Rakouska

Jak uvádí společnost Luch, základní verze dronu Sokil-300 bude vybavena motorem MC-500B, který vyrábí ukrajinská společnost leteckých technologií Motor Sič se sídlem v Záporoží.

Nejvíce pokročilou verzi dronu s dlouhým dosahem bude pohánět turbodmychadlový čtyřtaktní letecký motor Rotax 914, který vyrábí rakouská společnost BRP-Powertrain. Tento motor mají například slavné americké drony General Atomics MQ-1 Predator. S motorem Rotax 914 dron vydrží ve vzduchu až 26 hodin a urazí vzdálenost až 3 300 kilometrů.

Oleh Korostyliov z vedení Luch Design Bureau před časem prohlásil, že náklady na vývoj dronu Sokil-300 dosáhnou zřejmě 1,4 až 1,6 milionu dolarů. To je pro Ukrajinu mnohem levnější, než si pořizovat podobné dronové systémy ze zahraničí. Dron pilotují dva pozemní operátoři a jeho role by měla být více průzkumná než bojová.

Luch Design Bureau už mají na svém kontě celou řadu produktů vojenských technologií, jak zbraní, tak i pro jejich ovládání a řízení. Je mezi nimi například řada protitankových systémů a protitankových střel, raketomety, zbraně pro letouny nebo protilodní střely, a také rozmanité řídicí systémy, například pro let, zaměřování i navádění palby. V nedávné době zaujali například protilodní střelou R-360 Neptun.

Titulní foto: Dreddua, CC BY-SA 4.0

Diskuze (4) Další článek: Chrome 89 si posvítí na nedokonalé aplikace PWA. A bude ještě přísnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,