Technologie balonů pro vojenské účely slaví v poslední době pozoruhodnou renesanci. Sociálními sítěmi nedávno prolétly snímky s ukrajinskými plavidly, ze kterých piloti vypouštějí sebevražedné drony–interceptory. Mají za úkol vyhledávat a ničit ruskou konkurenci, která šíří zkázu na tamním bojišti.
Podle všeho se jedná o technologii místního startupu Aerobavovna. Navazuje na systém protidronových senzorů, který pro stejný typ upoutaných balonů a zhruba před rokem vyvinula další ukrajinská společnost Kvertus.
Zatím jen jeden dron na palubě
Kompletní řešení v současné podobě zahrnuje odpalovací zařízení pro jeden sebevražedný dron a soustavu čidel. Systém zřejmě funguje tak, že infračervená kamera detekuje prolétající sebevražedné ruské drony jako jsou původem íránské drony HESA Shahed 136.
Startup Aerobavovna v současnosti propaguje své balony jako zařízení vhodné pro průzkum, klasický přenos komunikace a také jako komunikační uzel pro operace sebevražedných FPV dronů.
S balonovými základnami experimentuje i Čína
Myšlenka využití balonů a podobných zařízení lehčích než vzduch jako platforem pro vypouštění rozmanitých typů dronů není nová. Podobnou technologii testuje třeba Čína, která tímto způsobem hodlá vypouštět celé roje letounů, nebo USA.

Aerobavovna vyvijí také pozorovací balony s kamerami a ty, které slouží jako výkonnější rádiový extender/relay pro FPV drony, skrze který s letounem komunikuje samotný pilot
Pokud se balony osvědčí, mohly by se stát užitečnou součástí ukrajinské obrany proti UAV, kterou by bylo možné propojit s dalšími typy obrany – například sítí bezmála deseti tisíc akustických senzorů.
Další výihodou jsou nízké náklady oproti západním systémům protivzdušné obrany. Ty jsou zpravidla nesmírně drahé, komplikované a mají chronické problémy s municí.