V posledních měsících se na ukrajinském bojiště hojně rozšířily drony řízené optickým vláknem. Zanechaly po sobě hotovou spoušť nejen na zničené technice a životech vojáků obou stran konfliktu, ale i v samotné krajině – jako nepříjemná pavučina z křemíku.
Jedním z hlavních důvodů jejich úspěchu je samozřejmě jejich odolnost proti rušení signálu. Velkou výhodou je i to, že drony připojené na optické vlákno neztrácejí spojení, pokud operují v malé výšce nad terénem bojiště a není nutné, aby je měl operátor v dohledu.
Když to funguje nahoře, tak to zkusme i na zemi
Úspěch technologie sebevražedných FPV dronů na optickém vláknu inspiroval ukrajinský inkubátor vojenských technologií Brave1, který zahájil testy sedmi různých pozemních dronů řízených optickým vláknem.
Jak uvedl specialista na robotické systémy kapitán Alexander Jabchanka z 1. samostatného útočného pluku „Dmytro Kocjubajlo“ (donedávna samostatného praporu „Da Vinciho vlci,“ který se účastní testování), technologie by pomohla pozemním robotům rozšířit dosah a efektivněji zasahovat protivníka.
Na cestě je 15 tisíc pozemních robotů
Ukrajina je sice zatím do bojů nenasadila, výsledky testů jsou ale slibné, takže k tomu pravděpodobně brzy dojde. Ukrajinské jednotky využívají pozemní drony k přepravě raněných, munice, materiálu a zásob v oblasti fronty. Rovněž se uplatňují při kladení min a objevují se i roboti s instalovanými zbraněmi včetně kulometů. Drony na optickém vlákně se ale zapojí především do sebevražedných útoků a podobných vysoce rizikových operací.
V letošním roce by ukrajinská armáda měla obdržet asi 15 tisíc pozemních robotů. Je docela dobře možné, že už některé z nich budou vybavené drátem. Potřebná technologie už je v podstatě k dispozici. Ukrajina nedávno představila univerzální navigační moduly s vláknem Silkworm, které je vhodné jak pro letecké, tak i pro pozemní a hladinové použití.
Zdroje a další informace:
TWZ