Ukrajina vylepšila sovětský obrněnec ze sedmdesátých let na lovce tanků Barrier-S

  • Společnost Luch Design Bureau nedávno představila nový pokročilý stíhač tanků Barrier-S
  • Ten je založený na obrněnci Šturm-S
  • Má ofenzivní dosah 7 kilometrů a může pálit na cíle rychleji než jeho předchůdce

9K114 Šturm je sovětský protitankový systém dalekého dosahu ze sedmdesátých let, se řízenou střelou 9M114 Kokon s rádiovým řízením a s poloautomatickým systémem dálkového navedení (SACLOS). Původně byl vyvíjen pro bitevní vrtulníky Mi-24. Postupně se objevily další varianty využití, včetně pozemního samohybného protitankového systému.

Stíhač tanků 9K114S Šturm-S byl zavedený do výzbroje sovětské armády v roce 1979. Je instalovaný na bojovém vozidle 9P149, což je upravený obrněný transportér MT-LB, víceúčelový obojživelný transportér z počátku sedmdesátých let, v Česku přezdívaný „matla“.

Obrněnce Šturm-S mohou odpalovat střely 9M114 Kokon, které jsou určené k ničení obrněné techniky. Hlavicí typu HEAT, tj. kumulativní protipancéřovou hlavicí, prorazí ocel o tloušťce 650 mm. Může používat i střely 9M114F s termobarickou hlavicí, určené k likvidaci živé síly a nepancéřovaných cílů protivníka.

Významná ukrajinská společnost pro vývoj vojenských technologií Luch Design Bureau se sídlem v Kyjevě, nedávno představila nový pokročilý stíhač tanků Barrier-S, který je založený na obrněnci Šturm-S. Má ofenzivní dosah 7 kilometrů, přičemž může pálit na cíle rychleji než jeho předchůdce. Zároveň je celý systém chráněný proti technikám elektronického boje.

Optické kamery, laserové navádění...

Barrier-S má k dispozici stabilizaci pomocí gyroskopů a moderní naváděcí optotronický systém OPSN-I. Kombinuje optické kamery, termální zobrazování a laserové navádění, díky čemuž detekuje cíle na 11 kilometrů a ze 7 kilometrů může útočit.

Může odpalovat protipancéřové střely RK-2P a RK-2POF (s vysoce explozivní fragmentační hlavicí), které jsou rovněž produktem Luch Design Bureau.

Podle vyjádření společnosti je systém Barrier-S účinný proti obrněným cílům, obzvláště proti těm s explozivním reaktivním pancířem. Svými střelami může zasahovat hlavní bojové tanky, obrněné transportéry, menší lodě nebo nízko a pomalu letící vzdušné cíle, jako jsou helikoptéry.

Podle dostupných informací nový obrněnec Barrier-S již získal pozornost ukrajinské armády. Zájem projevila i řada zahraničních zákazníků, obvykle takových, kteří dnes využívají zastaralou techniku z dob Studené války.

Titulní ilustrační foto: Luch4, CC BY-SA 3.0

Váš názor Další článek: Co vy na to? Říkáte a píšete ten, to, ta, nebo ty Windows?

Témata článku: Technika, Vojenství, Zbraně, Ukrajina, Tank, Armáda, Barrier, Dosah, Střela, Česká republika, Studená válka, Předchůdce, Hlavice, Kyjev, Lovec, Stíhač, ObrněnciSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy