Ukrajina vylepšila sovětský obrněnec ze sedmdesátých let na lovce tanků Barrier-S

  • Společnost Luch Design Bureau nedávno představila nový pokročilý stíhač tanků Barrier-S
  • Ten je založený na obrněnci Šturm-S
  • Má ofenzivní dosah 7 kilometrů a může pálit na cíle rychleji než jeho předchůdce

9K114 Šturm je sovětský protitankový systém dalekého dosahu ze sedmdesátých let, se řízenou střelou 9M114 Kokon s rádiovým řízením a s poloautomatickým systémem dálkového navedení (SACLOS). Původně byl vyvíjen pro bitevní vrtulníky Mi-24. Postupně se objevily další varianty využití, včetně pozemního samohybného protitankového systému.

Stíhač tanků 9K114S Šturm-S byl zavedený do výzbroje sovětské armády v roce 1979. Je instalovaný na bojovém vozidle 9P149, což je upravený obrněný transportér MT-LB, víceúčelový obojživelný transportér z počátku sedmdesátých let, v Česku přezdívaný „matla“.

Obrněnce Šturm-S mohou odpalovat střely 9M114 Kokon, které jsou určené k ničení obrněné techniky. Hlavicí typu HEAT, tj. kumulativní protipancéřovou hlavicí, prorazí ocel o tloušťce 650 mm. Může používat i střely 9M114F s termobarickou hlavicí, určené k likvidaci živé síly a nepancéřovaných cílů protivníka.

Významná ukrajinská společnost pro vývoj vojenských technologií Luch Design Bureau se sídlem v Kyjevě, nedávno představila nový pokročilý stíhač tanků Barrier-S, který je založený na obrněnci Šturm-S. Má ofenzivní dosah 7 kilometrů, přičemž může pálit na cíle rychleji než jeho předchůdce. Zároveň je celý systém chráněný proti technikám elektronického boje.

Optické kamery, laserové navádění...

Barrier-S má k dispozici stabilizaci pomocí gyroskopů a moderní naváděcí optotronický systém OPSN-I. Kombinuje optické kamery, termální zobrazování a laserové navádění, díky čemuž detekuje cíle na 11 kilometrů a ze 7 kilometrů může útočit.

Může odpalovat protipancéřové střely RK-2P a RK-2POF (s vysoce explozivní fragmentační hlavicí), které jsou rovněž produktem Luch Design Bureau.

Podle vyjádření společnosti je systém Barrier-S účinný proti obrněným cílům, obzvláště proti těm s explozivním reaktivním pancířem. Svými střelami může zasahovat hlavní bojové tanky, obrněné transportéry, menší lodě nebo nízko a pomalu letící vzdušné cíle, jako jsou helikoptéry.

Podle dostupných informací nový obrněnec Barrier-S již získal pozornost ukrajinské armády. Zájem projevila i řada zahraničních zákazníků, obvykle takových, kteří dnes využívají zastaralou techniku z dob Studené války.

Titulní ilustrační foto: Luch4, CC BY-SA 3.0

Váš názor Další článek: Co vy na to? Říkáte a píšete ten, to, ta, nebo ty Windows?

Témata článku: Technika, Vojenství, Ukrajina, Armáda, Zbraně, Kyjev, Předchůdce, Dosah, Stíhač, Studená válka, Střela, Lovec, Hlavice, Tank, Česká republika, Obrněnci, BarrierSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Neplodní myšáci produkují plnohodnotné potkaní spermie

Neplodní myšáci produkují plnohodnotné potkaní spermie

** Snahy vypěstovat v těle zvířat lidské orgány pro transplantace vycházejí zatím naprázdno ** Vědci se proto soustředí na vyřešení klíčových problémů v experimentech na myších a potkanech ** Výsledky nového experimentu švýcarských vědců by mohly napomoci k záchraně vymírajících druhů

Jaroslav Petr
ZvířataTransplantaceGenetika
Recenze herních sluchátek Sony InZone. Pro každého něco, pro hráče však špička

Recenze herních sluchátek Sony InZone. Pro každého něco, pro hráče však špička

Jste už připraveni na nadcházející herní sezónu? Chybějící headset můžete mít rychle vyřešený.

Ladislav Novák
SluchátkaRecenzeSony
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony