Vojenství | Zbraně

Ukrajina vyvíjí nadzvukovou střelu Bliskavka. Protivzdušná obrana na ni prý nestačí

  • Ukrajina vyvíjí nadzvukovou střelu s plochou dráhou letu
  • Tzv. Bliskavky by měly nést vysoce explozivní a protipancéřové bojové hlavice
  • Podle všeho je bude velmi obtížné sestřelit

V poslední době se zvyšuje napětí v oblasti Černého a Azovského moře, kde se Ukrajina cítí být stále více ohrožena. Součástí odpovědi Ukrajiny na toto napětí je i vývoj protilodní a protizemní střely „Bliskavka“, kterou podle všeho bude velmi obtížné sestřelit stávajícími prostředky protivzdušné obrany. Tato střela se odpaluje z letounů a mohla by být s úspěchem použita proti ruské Černomořské flotile.

Nadzvukovou střelu s plochou dráhou letu „Bliskavka“ vyvíjí ukrajinská společnost Yuzhnoye. Je navržena tak, aby ji bez větších úprav mohly nést letouny ukrajinské armády Su-27 Flanker a Su-24M Fencer. Střely Bliskavka by měly nést vysoce explozivní a protipancéřové bojové hlavice.

Náporový pohon?

Technické parametry vyvíjené střely zatím nejsou úplně jasné. Některé informace hovoří o tom, že „Bliskavka“ může dosáhnout rychlosti Mach 2. Na samotné střele jsou ale přitom patrné otvory pro vstup vzduchu, které naznačují, že „Bliskavka“ má náporový pohon (ramjet).

To je pokročilý pohon pro rakety nových generací, s nímž je možné dosahovat rychlosti kolem Mach 3 až Mach 6. To je v souladu s dalšími zdroji, které uvádějí, že tato raketa dosahuje rychlostí přes Mach 3,5.

Lze takovou raketu sestřelit? Regionální geopolitický protivník Ukrajiny, tedy Rusko, spoléhá především na protivzdušné systémy S-400 Triumf. Tento zbraňový systém teoreticky dokáže sestřelit cíle až do rychlosti Mach 15. V praxi to ale bude mít s raketami „Bliskavka“ velmi obtížné. Tyto střely letí ve velmi malé výšce, jen pár desítek metrů, ve které se do značné míry vyhýbají radarům.

Systém S-400 je může detekovat tak ve vzdálenosti kolem 40 kilometrů. Tím pádem má na zaměření a sestřelení rakety „Bliskavka“ zhruba 30 sekund. To sice není vyloženě nemožné, ale ve skutečnosti by to bylo nesmírně náročné a naděje na úspěch by byla nevelká.

Vojenští odborníci odhadují, že jedna baterie raket S-400 ubrání proti klasickým raketám a letounům asi 160 kilometrů fronty. Pokud by Rusko chtělo ve stejné míře bránit frontu proti raketám „Bliskavka“, tak by potřebovalo namísto jedné baterie čtyři baterie systému S-400.

Vzhledem k ceně kolem 500 milionů dolarů za jednu baterii systému S-400 Triumf, to představuje značné navýšení nákladů Ruska na obranu proti raketovému úderu Ukrajiny. Tím pádem rakety „Bliskavka“ podstatně zvyšují sílu Ukrajiny a její schopnost odradit Rusko od případného vojenského útoku.

Úvodní foto na titulní stránce je jen ilustrační. 

Diskuze (13) Další článek: HP odmítlo nabídku Xeroxu, který ho chtěl pohltit. Nestačilo ani 33,5 miliardy dolarů

Témata článku: Technika, Raketa, Vojenství, Letadla, Zbraně, Rusko, Baterie, Armáda, Ukrajina, Střela, Protivzdušná obrana, Dráha letu, Mach, Bojová hlavice, Military, Černý


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware