Ukrajina vyvinula nový typ pozemního kamikadze robota Ratel S | Foto: Михайло Федоров, CC BY-SA 4.0

Foto: Михайло ФедоровCC BY-SA 4.0

Ukrajina vyvinula nový typ pozemního kamikadze robota Ratel S

  • Ukrajinský klastr vojenských technologií Brave1 nedávno představil svůj nejnovější výtvor
  • Jde o pozemního kamikadze robota Ratel S
  • Ten byl navržen pro přesné a ničivé údery na cíle protivníka

Ruská invaze na Ukrajině se v současné době jeví spíše jako poziční konflikt s jen dílčími posuny fronty, který více připomíná první než druhou světovou válku. V takovém válčení se mohou dobře uplatnit robotické kamikadze systémy, jak letecké, tak i pozemní.

Ukrajinský klastr vojenských technologií Brave1 nedávno představil svůj nejnovější výtvor, pozemního kamikadze robota Ratel S. Je navržený pro přesné a ničivé údery na cíle protivníka, přičemž lidský operátor je v bezpečné vzdálenost, i když pojem bezpečí je v okolí fronty samozřejmě relativní.

Vývoj robota Ratel S si získal pozornost světových médií i expertů, nejen jako technologické řešení, ale také svým možným dopadem na moderní válčení.

Ratel S funguje jako transportér náloží, což mohou být například protitankové miny nebo letecké bomby, které odpálí na dálku lidský operátor. Robot vlastně pozoruhodným způsobem nahrazuje taktické letectvo a další nákladné a zranitelné bojové systémy.

Operace v oblasti fronty anebo mise speciálních jednotek na území protivníka

Čtyřkolový Ratel S se může pohybovat rychlostí až 24 kilometrů za hodinu a jeho dosah je 6 kilometrů. Z toho plyne, že je určený pro operace v oblasti fronty anebo pro mise speciálních jednotek na území protivníka.

Baterie mu vystačí až na 2 hodiny akce. Ratel S úspěšně zvládl testy v terénu a Ukrajina již spustila jeho sériovou výrobu, což ukazuje na vzhledem k okolnostem výborně fungující obranný průmysl.

Vývoj robota Ratel S je součástí úsilí klastru Brave1, který cílí na inovace a rychlý vývoj vojenských technologií na Ukrajině. Tento technologický klastr společně založilo několik ukrajinských ministerstev s generálním štábem armády a s dalšími institucemi. Úspěšný vývoj zmíněného robota ukazuje, že se klastru daří a že posiluje bojeschopnost ukrajinské armády v náročném konfliktu.

Praktická konstrukce robota a jeho dálkové ovládání umožnují ukrajinským jednotkám ničit cenné cíle protivníka, aniž by své experty vystavovali přílišnému riziku bezprostředně u fronty. V tomto případě jde o velmi efektivní systém, protože s relativně malými náklady a rizikem může Ratel S zlikvidovat mnohem dražší systémy nebo třeba významné opevnění protivníka.

Určitě si přečtěte

Články odjinud