Ukrajina získala ve sbírce vlastní radarový satelit. Teď uvidí skoro v reálném čase, co se děje na frontě

Válka na Ukrajině přinesla hned několik technických novinek. Do konfliktu velkou měrou zasáhly bojové a civilní rekreační drony, které tamní ozbrojené složky získaly i formou nejrůznějších crowdfundingových kampaní na internetu.

A právě komunitní financování konfliktu je další novum moderní války. Aktuálně díky němu Ukrajina získala exkluzivní přístup k síti radarových snímkovacích družic ICEYE, který pod hlavičkou kampaně People‘s Bayraktar zakoupila nadace Serhiy Prytula Charity Foundation.

Stojí za ní ukrajinský producent, moderátor a herec Serhiy Prytula, který jako mnozí další už od jara sbírá příspěvky, za které jeho nadace nakupuje vše potřebné pro armádu.

Klepněte pro větší obrázek
ICEYE k tiskové zprávě přiložila radarový snímek ruského mostu v Kerčském průlivu, který je jedním z cílů ukrajinských stratégů

Satelitní snímky bojiště jsou klíčové, a Ukrajina tak už nadále nebude závislá na ostatních komerčních konstelacích od Planetu a Maxaru. ICEYE se ke všemu specializuje na radarovou technologii SAR, zemský povrch tedy dokáže spolehlivě zachytit nehledě na denní dobu a počasí včetně neprostupné oblačnosti.

Díky kontraktu získají ukrajinské úřady k dispozici 100 % snímkovacího času jedné družice, kterou ale doplní i další, pokud budou zrovna k dispozici. Tím pádem bude moci armáda a zpravodajci pracovat v režimu NRT – Near Real Time. V praxi to většinou znamená, že má zákazník přístup ke snímkům libovolného území přinejmenším jednou denně.

Diskuze (125) Další článek: Čipová blamáž. Velký fond měl z Číny udělat procesorovou supervelmoc, ale peníze zmizely a manažery stíhá policie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,