Ukrajina zřejmě v Černém moři nasadila dronové čluny s protileteckými raketami

  • V důsledku konfliktu na Ukrajině jsme svědky překotné evoluce bojových dronů
  • Objevují se pozoruhodná řešení, jaká svět ještě neviděl
  • Patří k nim i dronové čluny vybavené tepelným zářením naváděnými raketami vzduch-vzduch krátkého dosahu

V poslední době došlo k velmi zajímavému vývoji v „dronové válce,“ která probíhá v Černém moři. Napadená Ukrajina nemá téměř žádné loďstvo a možnosti jejich letectva jsou jen omezené. Daří se jim ale ve stále větší míře používat rozmanité drony, nejen letecké, ale také hladinové či částečně ponořené dronové čluny.

Jsme svědky překotné evoluce těchto bojových prostředků, kdy situace v konfliktu diktuje rychlý technologický vývoj. V jeho rámci se objevují pozoruhodná řešení, jaká svět ještě neviděl a u nichž teprve čas ukáže, zda jde o životaschopnou technologii, která je na bojištích přínosem.

K takovým technologiím nepochybně patří dronové čluny vybavené tepelným zářením naváděnými raketami vzduch-vzduch krátkého dosahu Vympel R-73 (v kódu NATO AA-11 Archer). Odborníci sice něco podobného očekávali, ale přesto tyto čluny budí úžas.

Zřejmě jde o systém cílený proti ruským vrtulníkům a letadlům, které v Černém moři podnikají akce proti ukrajinským dronovým člunům. Zatím je ale otázkou, jak by takový bojový prostředek měl fungovat v akci a nakolik je praktický a účinný.

První důkaz existence dronových člunů vyzbrojených střelami R-73

Ukrajina drží tuto technologii pod pokličkou. Existence člunů s protileteckými raketami vyšla najevo v záběrech, které zveřejnilo ruské ministerstvo obrany. Na těchto záběrech je patrné, jak na takový člun útočí ruský námořní vrtulník Kamov Ka-29 (v kódu NATO Helix-B). Člun se snažil uniknout, ruský vrtulník ho ale nakonec zničil palbou.

Na videu je zřetelně vidět, že na člunu jsou dva pylony pro rakety, přičemž na jednom z nich raketa schází. Podle ruských zdrojů člun předtím odpálil raketu na vrtulník Mil Mi-8 (v kódu NATO Hip).

Komentátoři se nicméně domnívají, že když šlo o akci za denního světla, mohl dronový raketový člun hrát roli návnady, která měla za úkol z nějakého důvodu odlákat ruské stroje.

Každopádně jde o první důkaz existence dronových člunů vyzbrojených střelami R-73. Již také ale existují zprávy o tom, že Ukrajinci vyzbrojili dronové čluny staršími, rovněž tepelně naváděnými protileteckými střelami Molniya R-60 (v kódu NATO AA-8 Aphid). Bude velmi zajímavé sledovat, jak se technologie dronových raketových člunů bude dál vyvíjet a nakolik bude úspěšná.

Diskuze (2) Další článek: Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy… Velké srovnání šesti internetových map a anketa. Kdo to dělá nejlépe?

Témata článku: , , , , , , , ,