Ukrajinský dron po napínavém lovu zlikvidoval nejmodernější ruský tank

  • Rusko během invaze na Ukrajinu utrpělo ohromující ztráty mj. i mezi tankovými jednotkami
  • Nedávno v tomto směru zaznamenal významný úspěch prapor leteckého průzkumu K-2
  • Jejich dron objevil ruský tank T-90 M „Proryv-3“ a Ukrajinci se rozhodli ho zničit

Rusko během invaze na Ukrajinu utrpělo ohromující ztráty mimo jiné i mezi tankovými jednotkami. Ukrajinští obránci ničí nejen starší typy tanků, které představují hlavní sílu ruských obrněných jednotek, ale také nejmodernější tanky, které měly být chloubou ruské armády, i když jich Rusko nemá k dispozici příliš velké množství.

Nedávno v tomto směru zaznamenal významný úspěch prapor leteckého průzkumu K-2 ukrajinské 54. mechanizované brigády v oblasti Soledar-Siversk. Jejich dron objevil ruský tank T-90 M „Proryv-3,“ který je tím nejmodernějším, co mohou ruské jednotky nasadit do boje. Tank vypadal použitelně, ale nebylo možné ho vyzvednout. Proto se průzkumníci rozhodli tento tank zničit.

Nebylo to ale úplně snadné. Nakonec se z toho vyklubal intenzivní lov, při němž nejprve ukrajinský dron shodil celkem 3 pumy, třikrát tank zasáhl, ale tank byl pouze o něco více poškozen.

Dron se musel vrátit na operační základnu, kdy byl vybaven pro další let. Na druhé pokus dron zasáhl tank třemi ze čtyř shozených pum a tank byl nakonec zničen požárem. Rusko vyrobilo asi jen 100 tanků T-90 M „Proryv-3“, přičemž nezávislí analytici Oryx vizuální potvrdili zničení nejméně 20 z nich.

Vylepšená verze tanku T-90

Tank T-90 M „Proryv-3“ podle dostupných informací představuje zásadně vylepšenou verzi tanku T-90. Na veřejnosti se poprvé objevil v roce 2017. Hlavní vylepšení představují modernizace designu věže tanku, pokročilý systém řízení palby Kalina, nový systém mířidel Irbis-K, 4 kamery pro velitele tanku, pokrývající celý okolní prostor, vylepšený motor i navigace.

Proryv-3 má i vylepšené dělo 2A46M-5 s koaxiálním 7,62 mm kulometem, zbraňovou stanici UDP T05BV-1 s dálkově ovládaným 12.7 mm kulometem Kord, podstatně zesílený pancíř, kamufláž Nakidka absorbující radarové vlny, a také modernizované reaktivní obranné prvky (Relikt ERA, APS Shtora-1, APS Arena-M).

Na papíře vypadá tento tank impozantně. Když se ale několika těchto tanků zmocnili Ukrajinci a důkladně je prozkoumali, získali dojem, že mnohé prvky konstrukce nejsou tak kvalitní. Tanku zůstává hlavní slabina jeho předchůdců – zranitelnost výbuchem vlastní munice kvůli vnitřnímu uspořádání a systému automatického nabíjení. Ani systém řízení palby Kalina prý není tak spolehlivý.

Ať tak či onak, ruské tanky T-90 M „Proryv-3“ se očividně nestaly obávanou silou na ukrajinských bojištích a jejich ztráty napovídají, že ani množství moderních prvků u těchto tanků nezaručuje kvalitní bojové výkony.

Diskuze (167) Další článek: Ve Švýcarsku našli využití mezery mezi kolejnicemi. Speciální vlak do ní bude pokládat solární panely

Témata článku: Vojenství, Armáda, Drony, Rusko, Ukrajina, Válka, Tank, Drony na Heureka.cz