Ukrajinský dron Raybird 3 úspěšně autonomně vzlétl z jedoucího automobilu

  • Společnost Skyeton úspěšně otestovala nový systém pro vypouštění dronů z automobilů
  • Taktický dron Raybird 3 plně autonomně vzlétl z jedoucího vozidla
  • Tyto drony jsou ve své třídě malé a lehké

Ukrajina v poslední době předvádí celou řadu zajímavých technologií v oblasti bojových dronů. Ukrajinská společnost Skyeton nedávno oznámila, že úspěšně otestovala nový systém pro vypouštění dronů z automobilů.

Dokázali vypustit taktický dron Raybird 3, který plně autonomně vzlétl z jedoucího automobilu. Podle informací Skyetonu je tento systém navržený především pro lety v oblastech o nadmořské výšce 100 metrů a vyšších.

Testy vypouštění dronů z pohyblivé platformy, jakou může být automobil, otevírají cestu pro využití dronů v oblastech a v situacích, kdy nejsou k dispozici standardní letiště či speciální masivní katapulty pro vypouštění dronů.

Ukazuje se, že s novým systémem Skyetonu mohou být drony jako je Raybird 3 vypouštěny prakticky kdekoliv, kde je k dispozici kus silnice nebo podobné plochy.

Možností uplatnění je mnoho

Drony Raybird 3 představují skupinu malých autonomních dronů, které se mohou uplatnit na rozmanitých misích s dalekým dosahem, mohou být využity v rámci sítí vojenských zařízení typu ISTAR a mohou se uplatnit také v civilních aplikacích.

Podle šéfa společnosti Skyeton Alex Stepury se jejich dronový systém Raybird 3 s velkou výdrží při letu hodí především k průzkumu a patrolám na rozsáhlých územích, o rozloze v tisících kilometrů čtverečních.

Jak uvádí Stepura, jejich drony Raybird 3 jsou ve své třídě malé a lehké. Hmotnost dronu za letu je podle Stepury vždy nižší než 25 kilogramů. Vzhledem k tomu jsou drony Raybird 3 nejlehčí, ve srovnání s přímými konkurenty, jako jsou dronové systémy INSITU, UAV factory, Bluebird nebo Tekever).

Platí to i pro celý dronový systém. Komplet Raybird 3, který zahrnuje 3 drony, katapult, dvě stanice pro operátory, antény a další nezbytné vybavení, váží méně než 200 kilogramů. Naproti tomu, kupříkladu systém INSITU izraelské společnosti Elbit Systems s katapultem váží cca 2 tuny.

Společnost Skyeton zdůrazňuje, že unikátní mobilita jejich systému umožňuje pohotový transport pomocí automobilů a v případě potřeby vypuštění dronu během pár minut. Dronový systém má modulární design, díky čemuž ho je možné snadno přizpůsobit potřebám konkrétní mise, od průzkumu až po elektronický boj.

Diskuze (1) Další článek: Přichází Deezer HiFi Family. Hudbu v plné kvalitě si užije až šest členů domácnosti

Témata článku: Technologie, Vojenství, Automobily, Drony, Armáda, Létání, Elbit Systems, Nový systém, Systém, INSITU, Defence Blog, Třída, ISTAR, Vypouštění, Jedoucí automobil, Ukrajina, Automobil, Drony na Heureka.czTak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky