Vojenství | Drony

Ukrajinský taktický pozemní dron Centaur uveze až půl tuny nákladu

  • Společnost A.Drones vyvíjí nové taktické robotické víceúčelové vozidlo
  • Tzv. Centaur bude disponovat různými moduly
  • Může přepravovat těžké náklady nebo třeba provádět průzkum

Ve světě se poslední dobou objevila řada zajímavých pozemních dronů, které by se mohly prosadit v ozbrojených silách řady zemí. Přední výrobce taktických robotických systémů na Ukrajině, společnost A.Drones, v současnosti vyvíjí nové taktické robotické víceúčelové vozidlo Centaur.

Centaur nabízí rozmanité využití, od přepravy těžkých nákladů všeho druhu, až po palebnou podporu či průzkum. K dispozici bude mít různé moduly, které se uplatní na konkrétních misích.

Robot bude moci operovat v oblastech, kde hrozí akutní nebezpečí, i v místech, kam je obtížné se dostat. Měl by zajistit bezpečí i ostrahu pro bojové jednotky, které bude doprovázet.

Nový robotický systém uveze až 500 kilogramů zásob, vybavení, materiálu nebo třeba raněných, i ve velmi náročném terénu. Dokáže elegantně manévrovat ve vymezené oblasti a podporovat bojové jednotky. Díky pomoci takových robotů by pozemní jednotky měly operovat více nalehko, čímž se stanou efektivnější bojovou silou.

Jednoduchost a vysoká odolnost

Pokud jde o konstrukci robota Centaur, tak jeho tvůrci kladli důraz na jednoduchost a také na vysokou odolnost a spolehlivost jeho struktury. Významným rysem je modularita Centaura, která mu zaručuje vysokou všestrannost.

Během nasazení v bojových misích mohou Centaury zásobovat vojáky nezbytným vybavením a municí. Zároveň mohou evakuovat raněné. V případě potřeby je možné Centaura vybavit vhodnými zbraněmi, aby mohl sloužit jako mobilní palebné stanoviště.

Centaur také může fungovat, například v protipožární verzi, jako mobilní základna pro letecký dron, který je k Centauru připoután kabelem.

Podobně jako letecké drony má i Centaur k dispozici pokročilý digitální systém ovládání a komunikace, který mimo jiné umožňuje přenos videa ve vysokém rozlišení s minimální prodlevou.

Jednotlivé Centaury bude možné propojit do sítě, takže zvládnou operovat v hejnu nebo v tomto případě spíše ve stádu, v němž budou jednotlivé drony mezi sebou komunikovat. Lidský operátor Centaura bude mít také k dispozici miniaturní ovládání, které lze obsluhovat jednou rukou.

Diskuze (1) Další článek: Inženýr Applu v minulosti kritizoval funkci autopilota, posléze měl autonehodu a v Tesle zemřel

Témata článku: Technika, Doprava, Vojenství, Roboti, Drony, Armáda, Tuna nákladu, Robot, Těžký náklad, Modul, DRO, Robotický systém, Centaur, Půl tuny, Ukrajina


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View