„Umělá inteligence by mohla způsobit vyhynutí lidstva,“ varuje šéf OpenAI

CEO OpenAI a duchovní otec ChatGPT Sam Altman podepsal otevřený dopis, který důrazně varuje před umělou inteligencí (AI). Ta by prý snadno mohla způsobit vyhynutí lidstva.

„Snížení rizika vyhynutí způsobeného umělou inteligencí by mělo být globální prioritou spolu s ostatními riziky celospolečenského měřítka, jako jsou pandemie a jaderná válka,“ uvádí se mj. v dotyčném dokumentu.

Mezi další signatáře patří např. Laurence Tribe, Demis Hassabis, či Ilya Sutskever. Právě Altmanovo jméno však vzbudilo největší rozruch.

Od neziskovky k ChatGPT

Jak nejspíš víte, OpenAI byla v roce 2015 založena Altmanem, Sutskeverem, Elonem Muskem a několika dalšími jedinci jako nezisková výzkumná laboratoř. Jejím hlavním cílem přitom od počátku bylo bojovat proti „špatné“ umělé inteligenci a podporovat zodpovědné používání dotyčné technologie.

O zhruba o čtyři roky později však Musk kvůli nepřekonatelným neshodám s ostatními členy vedení odešel. A krátce na to se z OpenAI stala klasická zisková firma.

V současné době sice Altman opakovaně označuje budoucnost umělé inteligence za děsivou, ale současně se rád chlubí tím, že ChatGPT může ze světa udělat mnohem lepší místo k životu. Není tak divu, že mnozí lidé jsou z jeho výroků poněkud zmateni.

Diskuze (23) Další článek: Balík novinek. Ve Windows 11 zrušíte seskupování na hlavním panelu a zachráníte soubory i nastavení

Témata článku: Technologie, OpenAI, Umělá inteligence, Bezpečnost, ChatGPT, Lidé