5
Fotogalerie

Umělá inteligence navrhla lunární přistávací modul

Pokud jde o pátrání po mimozemském životě, mezi nejslibnější kandidáty na průzkum patří měsíce Jupitera a Saturnu. Problém spočívá v tom, že jsou vzdáleny stovky milionů kilometrů od Země.

Vzhledem k vysokým nákladům na přepravu nákladů ve vesmíru tak NASA v současnosti usilovně hledá cokoliv, co by umožnilo snížit váhu přistávacích modulů. Před časem se do této činnosti zapojila i umělá inteligence… a slavila úspěch.

V úterý inženýři z Jet Propulsion Laboratory a softwarové společnosti Autodesk představili lander navržený pro nasazení v přesně takových podmínkách, jaké panují na výše zmíněných měsících.

Dotyčný lander, který vypadá tak trochu jako pavouk s polovičním počtem nohou, vznikl díky technice známé jako generativní design. Odborníci nejprve AI zadali specifická konstrukční omezení (například konkrétní typy materiálů, jež může používat) a dostupné informace o cílovém prostředí. Pak už ji nechali pracovat.

Po cca šesti týdnech byl finální návrh hotov. Přistávací modul – vyrobený pomocí tří metod včetně 3D tisku – váží pouhých 176 liber, tedy necelých 80 kilogramů. To je asi o 35 % méně než výchozí verze poskytnutá NASA.

Podle Marka Davise z Autodesku však lander zůstane na Zemi. Zde bude sloužit jako názorný příklad toho, jak nám umělá inteligence může být nápomocná při odhalování tajemství vesmíru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud