Umělá inteligence odhalila mosty temné hmoty mezi galaxiemi

  • Umělá inteligence sestavila novou mapu rozložení temné hmoty v lokálním vesmíru
  • Tato AI využívá informace o rozložení a pohybu galaxií
  • Z nich odvozuje rozložení temné hmoty

V našem vesmíru jsou galaxie jako blyštivé perly, navěšené na tkanině kosmické pavučiny, která se rozprostírá mezi ohromnými vesmírnými prázdnotami. Vlákna kosmické pavučiny podle všeho tvoří hmota, a také temná hmota. Jejich pozorování je nesmírně obtížné, protože jsou jen málo zřetelná.

Je těžké zachytit hmotu ve vláknech kosmické pavučiny, o temné hmotě ani nemluvě. Tuto substanci nemůžeme pozorovat přímo a její rozložení zjišťujeme prostřednictvím gravitačního působení temné hmoty na galaxii a další viditelné objekty ve vesmíru.

Jak říká vedoucí výzkumného týmu Donghui Jeong z americké Pennsylvania State University, je ironií, že se lépe zkoumají struktury temné hmoty ve velmi starém, tedy velmi vzdáleném vesmíru. Jsou totiž mnohem jednodušší, než struktury v mladším vesmíru.

Dosavadní pokusy rekonstruovat kosmickou pavučinu vycházejí z modelu raného vesmíru, a pak simulují evoluci během miliard let. Problém je v tom, že takové simulace jsou výpočetně nesmírně náročné a výsledky doposud nejsou tak detailní, že by odhalovaly situaci v lokálním vesmíru.

Pomohla umělá inteligence

Jeongův mezinárodní tým odborníků na to šel úplně jinak. Vycvičili umělou inteligenci, která sestavila novou mapu rozložení temné hmoty v lokálním vesmíru.

Zmíněná umělá inteligence využívá informace o rozložení a pohybu galaxií a odvozuje z nich rozložení temné hmoty. Badatelé inteligenci vycvičili s pomocí pokročilé simulace vesmíru Illustris-TNG. Záměrně si přitom vybírali simulované galaxie, které byly podobné Mléčné dráze.

Jeong s kolegy nakonec rekonstruovali rozložení temné hmoty ve vesmíru kolem Mléčné dráhy. Narazili na několik zajímavých struktur, včetně menších vláken kosmické pavučiny z temné hmoty, které jako mosty spojují galaxie v našem sousedství, samotnou Mléčnou dráhu nevyjímaje.

Podle Jeonga temná hmota dominuje dynamice celého vesmíru a určuje vývoj jeho struktur. Proto je důležité znát co nejpřesněji její uspořádání i na lokální úrovni. Jeong je přesvědčen, že lokální mapa kosmické pavučiny otevírá novou kapitolu kosmologie.

Diskuze (10) Další článek: Stream, pak Televize Seznam a teď zase Stream. Videoportál se vrací ke starému názvu

Témata článku: Umělá inteligence, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Nová mapa, Most, Struktura, Mléčná dráha, Pavučina, Mapa, Temná hmota, Galaxie, RozloženíAge of Empires 4 si zahrajeme v říjnu, podívejte se na nový trailer

Age of Empires 4 si zahrajeme v říjnu, podívejte se na nový trailer

Na PC Gaming Show jsme se dozvěděli celou řadu informací o nadcházejících PC hrách.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Video
Soulstice je akce od italských vývojářů, která nechce být jen klonem Dark Souls

Soulstice je akce od italských vývojářů, která nechce být jen klonem Dark Souls

Jedním z mála zajímavých projektů, které se objevili na noční PC Gaming Show, je prvotina italských Reply Game Studios.

Martin Nahodil
SoulsticeOznámeníAkce