Umělá inteligence se dostala tam, kam i císař pán chodil pěšky. Ze zvukových nahrávek pozná průjem

Umělá inteligence hledá (a často i nachází) uplatnění ve stále širším spektru oborů. Její schopnosti lze využít například k detekci raných fází nejrůznějších onemocnění, pomáhá automobilům autonomně řídit, vytváří obrázky na základě textového zadání nebo dokáže chatovat na nejrůznější témata. Se zatím patrně nejabsurdnějším nápadem na nasazení AI přišla Maia Gatlin z Georgijského technologického institutu, informuje New Scientist.

Gatlin a její kolegové shromáždili 350 nahrávek zvuků ze záchodů, které získali ze serveru YouTube a zvukové databáze Soundsnap. Následně použili 70 % nahrávek k tréninku umělé inteligence, aby rozpoznala zvukové rozdíly mezi čtyřmi typy vyměšování: standardní defekací, průjmem, močením a meteorismem (lidově prděním).

Co to šplouchlo?

Vědci následně použili k otestování dalších 10 % nahrávek, na kterých vyzkoušeli, zda jsou výsledky umělé inteligence v detekci dění na toaletě dostatečně konzistentní. Na závěr vyzkoušeli její výkonnost pomocí posledních dvaceti procentech nahrávek.

Ukázalo se, že umělá inteligence dokázala klasifikovat vylučování jako průjmové nebo neprůjmové s přesností 98 procent, pokud byl odfiltrován šum (například hovor lidí) v pozadí, a s přesností 96 procent, jestliže byl šum v pozadí ponechán. Tato schopnost by mohla pomoci při sledování ohnisek nemocí, jako je cholera.

Tím ale určitá absurdita vědeckého bádání zdaleka nekončí. Podle Gatlin by se tento přístup dal použít k monitorování nákazy umístěním mikrofonů k veřejným toaletám a předáváním dat umělé inteligenci. Průjmová onemocnění totiž mohou vést až k úmrtí, pokud se neléčí, a automatické zjišťování výskytu průjmů v komunitě by mohlo pomoci sledovat ohniska nákazy a omezit její šíření.

Detektor průjmu

Vědci vytvořili zařízení, které lze namontovat na toalety. Mikrofon zachycuje hluk z používání toalet, který je následně přenesen do krabičky, označené jako „Detektor průjmu“. Software, využívající umělou inteligenci, zpracovává a vyhodnocuje signál a klasifikuje, zda se jedná, nebo nejedná o průjem. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, je ještě nutné zohledňovat otázku, na jakém typu záchodu byl záznam pořízen.

Klepněte pro větší obrázek Detektor průjmu

„V mnoha oblastech, kde je cholera rozšířená, nejsou stejné typy toalet jako v USA nebo ve Velké Británii, takže bychom potřebovali vyvinout umělou inteligenci pro zvuky vydávané na různých typech toalet,“ řekla Gatlin, která oznámila výsledky svého výzkumu 5. prosince na zasedání Americké akustické společnosti.

Závislost na online nahrávkách při vývoji umělé inteligence také znamenala, že vědci museli poslouchat záznamy a subjektivně rozhodovat, o jaký typ vylučovací události se jedná, aniž by to věděli s jistotou. „Do budoucna bychom rádi shromáždili reálné nahrávky vylučování a na nich umělou inteligenci vyvíjeli,“ říká Gatlin.

Diskuze (13) Další článek: Prohlédněte si tahy štětcem na Slovanské epopeji. Google zahájil velkou výstavu The HeART of Czechia

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,