Umělá inteligence za volantem závodních vozů ve videohře poráží i ostřílené řidiče

  • Umělá inteligence poráží ve videohře ostřílené řidiče závodních aut
  • Prosadila by se ve světě F1?
  • A co jí ještě chybí k tomu, aby porážela špičkové piloty, jako je Max Verstappen?
Foto: Pixabay
Umělá inteligence za volantem závodních vozů ve videohře poráží i ostřílené řidiče | Foto: Pixabay

Závody F1 jsou přehlídkou špičkových technických vymožeností. Napětí do nich však vnášejí hlavně piloti usedající do kokpitů závodních strojů. Souboje Lewise Hamiltona s Maxem Verstappenem sledovaly miliony lidí po celém světě. Teď výjimečnost pilotů ohrožuje umělá inteligence. Verstappen se o svůj titul mistra světa zatím obávat nemusí.

Umělá inteligence GT Sophy týmu vedeného Peterem Wurmanem z newyorské Sony AI poráží ty nejlepší jen ve virtuálním světě počítačové hry Gran Turismo. Ale do budoucna, kdo ví? Wurman a spol. představili výkony GT Sophy v publikaci zveřejněné vědeckým časopisem Nature.

Zásady závodění jsou v počítačové hře Gran Turismo jednoduché. Kdo zajede okruh rychleji než soupeři, ten vyhrává. Realizace tohoto pravidla je ale docela komplikovaná. Virtuální závodník musí najít kompromis mezi třením pneumatik o dráhu a silami, které přitlačují pneumatiky k dráze. Při akceleraci se odlehčí přední náprava a hrozí, že půjdou přední kola do smyku.

Při brždění se odlehčuje naopak zadní náprava a riziko smyku roste u zadních kol. Musí počítat se setrvačnými a odstředivými silami. Všechna tato úskalí vyplývají ze zákonů fyziky a dají se dobře definovat. Jasně to dokládá experiment s Audi TTS, kterému dali vědci ze Stanford University jméno Shelley. Automobil dokázal bez řidiče zajet na závodní trati časy srovnatelně s výkony amatérských závodníků.

Praxe dělá mistra

GT Sophy si při závodění ve virtuálním prostředí s fyzikou hlavu neláme. Absolvuje obrovské množství simulovaných závodů a získá tak dostatek dat pro stanovení optimální strategie jízdy. Živí závodníci to pak proti ní mají opravdu těžké. GT Sophy je prostě lepší.

Sama objevila manévry, které využívají celé generace automobilových závodníků, ale našla i zcela nové překvapivé a nesmírně účinné manévry, jaké žádný závodník na závodních okruzích nepředvedl. V jednom závodě se pokusili dva „živí“ závodníci svými virtuálními vozy zablokovat dvojici vozů řízených umělou inteligencí. Neměli šanci. GT Sophy našla pro každý svůj vůz jiný průjezd ostrou zatáčkou a na výjezdu ze zatáčky už byly její vozy před dvojicí soupeřů.

Dnes se konstruktéři dohadují, nakolik by měly nové vozy bez řidičů využívat parametry jízdy tvrdě kalkulované na základě fyzikálních zákonitostí a nakolik by měly spoléhat na „intuici“ umělé inteligence. Mnozí vsázejí na kompromis mezi „fyzikální“ koncepcí, jakou využívá Audi Shelley, a koncepcí založené na umělé inteligenci, jakou vládne GT Sophy.

Christian Gerdes ze Stanford University si v komentáři pro Nature klade otázku, jestli by GT Sophy dokázala závodit se špičkovými piloty F1. Video hra Gran Turismo má podle Gerdese k reálným podmínkám závodu v řadě ohledů docela blízko.

Designér počítačových her a profesionální automobilový závodník Kazunori Yamauchi například s úspěchem využil Gran Turismo k tréninku obtížného průjezdu jednou ze zatáček německého závodního okruhu Nürburgring.

Skryté rezervy GT Sophy

Gerdes se přesto průniku umělé inteligence na závodní okruhy v dohledné době neobává. Podle něj se má GT Sophy ještě co učit. Měla by být například trpělivější a nebojovat se soupeřem v každé zatáčce.

„Někdy je prostě lepší sledovat auto před vámi,“ píše Gerdes ve svém komentáři a zároveň připomíná, že GT Sophy má za sebou „nováčkovskou závodní sezónu“ a jistě je v jejích možnostech se dál zlepšovat.

Reálný závod s sebou však nese faktory, jaké Gran Turismo nezná. Podle Gerdese je to například měnící se kvalita pneumatik. Ty se zahřívají, opotřebovávají a reálný jezdec to při jízdě zohledňuje. GT Sophy by se dokázala s touhle překážkou vypořádat, pokud by dostala dostatečné množství dat, z kterých by vyvodila správnou strategii.

Zatím ale žádné auto nenajezdilo na závodních okruzích tolik kol, aby data z těchto jízd vystačila současné GT Sophy k rozlousknutí problému. Na druhé straně už ale některé umělé inteligence dokážou při řízení auta reagovat na změnu v kvalitě vozovky. To nemá podle Gerdese zase až tak daleko k zohlednění měnící se kvality pneumatik závodního vozu.

„Verstapen a Hamilton by tedy měli aspoň jedním okem pokukovat do zpětných zrcátek,“ uzavírá svůj komentář Christian Gerdes.

Diskuze (11) Další článek: Na maličkou grafickou kartu Nvidia T1000 pověsíte až čtyři 4K monitory

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Automobily, Hry, formule, Audi, Pneumatiky, Gran Turismo, Stanford University, Shelley, Sony AI, Počítačová hra, Nürburgring, Závodní vůz, Nature, Stanford Univerzita, Závodní auto, Lewis Hamilton, Závodní okruh, Videohra, Hry pro PC na Heureka.czJak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy